NBP, ZUS, Tauron, PGE, Energa, JSW, KGHM, LOT, PKP, Orlen, Lotos, Ruch, Inpost, CD Projekt, PKO BP, Pekao SA, Alior

i

Autor: Shutterstock Akcjonariusze PKN Orlen mają zdecydować w czwartek o połączeniu z Grupą Lotos

PKN ORLEN pierwszym importerem „zielonego” gazu w Polsce

2022-01-26 15:58

PKN ORLEN, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach działań pilotażowych zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego. To kolejna inicjatywa, która zgodnie ze strategią ORLEN2030, przybliża koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wspiera transformację energetyczną w Polsce. Biometan charakteryzuje się podobnymi parametrami jakościowymi do gazu ziemnego, ale wyprodukowany jest z odpadów organicznych. Jego zużycie ogranicza więc wykorzystywanie innych paliw kopalnych. Biometan może służyć jako paliwo do produkcji m.in. biowodoru i być wykorzystywany w transporcie.

– Kładziemy mocny nacisk na nowe, perspektywiczne obszary i konsekwentnie budujemy efektywny system odnawialnych źródeł energii – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. Dodał, że zgodnie ze strategią, będzie on "oparty m.in. na rozwoju branży biometanu". - Dostrzegamy jego duży potencjał i w pełni chcemy go wykorzystać, dlatego zaimportowaliśmy certyfikowany biometan w ramach działań pilotażowych i konsekwentnie prowadzimy inwestycje, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam także jego produkcję. Podejmowane działania są elementem transformacji energetycznej i wpisują się w realizację naszych celów przechodzenia na paliwa nisko- i zeroemisyjne - dodał Obajtek.

Podejmowane przez Koncern działania mają przyczynić się do wzrostu wykorzystania w Polsce biogazu i biometanu, a co za tym idzie zwiększenia krajowego bezpieczeństwa energetycznego oraz zmniejszenia uzależnienia od importu surowców energetycznych. Zaimportowany biometan został kupiony od spółki RWE Supply & Trading i będzie wykorzystany na potrzeby PKN ORLEN.

Złote Laury 2021. PKN Orlen odegra ważną rolę w transformacji energetycznej

Inwestycje w rozwój

W Grupie ORLEN kompetencje w obszarze biometanu rozwijane są również poprzez spółkę ORLEN Południe. Nabyła ona już trzy biogazownie rolnicze, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany przyjazny środowisku biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce.

Jednocześnie ORLEN Południe wspólnie z PGNiG złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.

Sonda
Popieracie Polski Ład?

Sektor biogazu i biometanu

PKN ORLEN podpisał także porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, a także przedstawicielami m.in. inwestorów, organizacji branżowych i jednostek naukowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze