Lotnisko

i

Autor: Pixabay.com

Omikron szaleje, a UE znosi obostrzenia. Będzie łatwiej podróżować

2022-01-26 11:36

Unia Europejska poluzuje obostrzenia dla podróżnych. Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej doszli do porozumienia co do zniesienia ograniczeń dla podróżnych z UE na terenie wspólnoty. Zdaniem szefów europejskich MSZ ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy, powinny zakończyć się od 1 lutego dla podróżnych, posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy.

Jest wspólne stanowisko ministrów spraw zagranicznych UE dotyczące zniesienia epidemicznych ograniczeń i obostrzeń w podróżach wewnątrz Unii. Zostaną one zniesione 1 lutego. Jak podaje Euronews — pod uwagę wzięto przede wszystkim indywidualne potrzeby ludzi, a nie sytuację w kraju ich pochodzenia.

Ministrowie zgodzili się, że ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy, powinny zakończyć się od 1 lutego dla podróżnych, posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

Kto podlegałby nowym przepisom?

Oznacza to, że każdy w pełni zaszczepiony, jeśli od ostatniej dawki nie minęło więcej niż 270 dni lub kto otrzymał dawkę przypominającą, podlegałby nowym przepisom. Dozwolony ma być także ujemny wynik testu PCR zrobiony w ciągu 72 godzin przed podróżą lub ujemny szybki test antygenowy zrobiony w ciągu 24 godzin przed wyjazdem z kraju. Do podróży będzie uprawniał także dowód wyzdrowienia z COVID-19 w ciągu minionych 180 dni.

Sekretarz stanu do spraw europejskich Francji Clement Beaune powiedział, że chodzi o ludzi, a nie o to, skąd pochodzą.

Sonda
Rozdawanie pieniędzy za szczepienia to dobry pomysł?

Ograniczenia dla niezaszczepionych

- Dlatego o wiele bardziej koncentrujemy się na indywidualnej sytuacji osób — zaszczepionych lub nieszczepionych — niż na sytuacji epidemicznej tego lub innego kraju, lub regionu UE, przy czym ważne jest, aby wprowadzić więcej ograniczeń dla osób nieszczepionych — powiedział Beaune.

Zmiana obostrzeń jest odpowiedzią na "znaczący wzrost" poziomu wyszczepienia, a także mniejszą siłę rażenia wariantu Omikron i może oznaczać jeden z pierwszych kroków UE w kierunku swobodniejszego traktowania pandemii.

Najnowsze