PKO Bank Polski. Bank, który nie boi się trudnych wyzwań

2020-05-22 16:24 Materiał Partnerski
PKO Bank Polski. Bank, który nie boi się trudnych wyzwań
Autor: Shutterstock

W ciągu paru tygodni epidemii przedefiniowano model zarządzania, korzystając z najnowszych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Ekspresowo przestawiono się na tryb pracy zdalnej, szkolono kadrę i rozwijano narzędzia. Czas zmian trwa!

 Od początku pandemii najważniejsze były bezpieczeństwo i zdrowie. Wprowadzono szczególne środki ostrożności mające ochronić zarówno pracowników, jak i klientów banku. Pleksy, maseczki, rękawiczki, przyłbice, płyny dezynfekujące zapewniały wszystkim ochronę sanitarną. Pracownicy banku szybko na większą niż dotychczas skalę zaczęli pracę w trybie zdalnym i rotacyjnym. W tej sytuacji niezwykle ważne stały się narzędzia, dostęp do informacji, edukacji oraz zabezpieczenie kwestii pracowniczych. Niezbędna była wiedza wspomagająca zdalny tryb pracy i adaptację do sytuacji oraz informacje o najnowszych zmianach, dostępnych szkoleniach, wskazówkach i rozwiązaniach. Dziś niemal 50 proc. zatrudnionych w banku pracuje zdalnie lub rotacyjnie. Realizują swoje zadania i stale doskonalą umiejętności.

TROSKA O PRACOWNIKÓW, ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KLIENTÓW

Szkolenia dostępne dla pracowników PKO Banku Polskiego w normalnym trybie najczęściej dotyczą kompetencji zawodowych i mają zwykle postać bezpośrednich spotkań. Obecnie zarówno zakres merytoryczny, jak i forma tych szkoleń zostały zmienione i przeniesione w strefę online. - Menedżerowie otrzymali wsparcie w zakresie zdalnego zarządzania i komunikacji, wiedzy o tym, jak zbudować zaangażowanie, poprowadzić spotkanie i motywować zespół w trybie online. Pracownikom obsługującym klientów bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są umiejętności pracy z klientami w trudnych sytuacjach - mówi Joanna Czarnecka, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem w PKO Banku Polskim.

Praca zdalna się sprawdza
JOANNA CZARNECKA, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem w PKO Banku Polskim
JOANNA CZARNECKA, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem w PKO Banku Polskim

Nie ma wątpliwości, że w najbliższej przyszłości praca zdalna stanie się standardem, a nie benefitem pracowniczym. Z przeprowadzonego w banku badania ankietowego dotyczącego pracy zdalnej wynika, że aż 82 proc. osób jest zadowolonych z takiego modelu pracy. Przyznają, że praca na odległość jest tak samo efektywna, jak ta wykonywana w biurze. Badanie potwierdziło również, że pracodawca skutecznie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Obecnie bank przechodzi do kolejnego etapu prac nad nowymi narzędziami oraz formami wsparcia pracowników.

PRACA W TRYBIE ZMIAN TRWA!

Dobrze przygotowany zespół jest gotowy na wyzwania, których nie brakuje. Ich realizację wspiera specjalna kampania informacyjna. Pracownicy, a także klienci, mają ciągły dostęp do informacji związanych z epidemią i zaleceniami różnych instytucji, zasadami organizacji pracy w tym czasie, a także informacje o dostępnych formach wsparcia oferowanych przez PKO Bank Polski.

Odpowiadając na apel premiera Mateusza Morawieckiego o współpracę i zaangażowanie, PKO Bank Polski realizuje i wspiera szereg działań, zarówno tych mających na celu ochronę życia i zdrowia ludzi, jak i ograniczających negatywny wpływ pandemii na polską gospodarkę.

Błyskawicznie włączył się do ogólnopolskiej akcji #Zostanwdomu zachęcając klientów do zdalnego bankowania za pomocą aplikacji IKO i iPKO oraz płatności zbliżeniowych. Pracownicy banku, zwłaszcza doradcy firm i analitycy bankowi, odbyli specjalistyczne szkolenia w zakresie Tarczy Antykryzysowej, aby swoimi kompetencjami wspierać klientów. Co więcej, zostali włączeni w obsługę Infolinii Ministerstwa Rozwoju dotyczącej Tarczy Antykryzysowej. Bank uruchomił też pilotaż wideo połączeń z doradcami dla klientów MSP.

Wszystkie te działania pokazują, że nawet w trudnym czasie, można podejmować wyzwania, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom i dostęp do finansów milionom Polaków.

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKO BANK POLSKI

Najnowsze