Dlaczego umowa ze Standard & Poor's (S&P) w ogóle została podpisana? Stało się to w 2012 r., kiedy PKO planowało emisję obligacji na rynku amerykańskim, na którym inwestorzy spodziewają poznać rating z przynajmniej dwóch agencji. PKO miał już umowę z agencją Moody's, więc pozostało tylko zlecić ocenę wiarygodności finansowej S&P.
ZOBACZ TEŻ: Rating Polski obniżony pierwszy raz w historii. „Przez decyzje nowego rządu”
Jako że jednak obecnie PKO BP zamierza pozyskiwać środki jedynie na rynkach krajowym i europejskim, umowa z S&P stała się zbędna i w grudniu 2015 r. została rozwiązana. Na pożegnanie S&P przygotowało ranking podsumowujący, w którym obniżyło notę PKO BP z poziomu BBB+ do poziomu BBB. Jednocześnie jednak analitycy agencji podkreślili, że pozycja banku jest stabilna, a obniżenie ratingu banku ma związek z takim samym działaniem wobec Polski.
ZOBACZ TEŻ: Które państwa mają identyczny rating jak Polska
Sadząc z komentarzy zamieszczonych w portalu wyborcza.biz, który pisze o całej sprawie, czytelnicy stają raczej po stronie banku. „Gonić oszustów chcących manipulować rynkami”, „Typowe” - takie opinie komentujących pojawiają się pod tekstem. Jeden z czytelników sugeruje nawet, że obniżenie ratingu PKO BP było słodką zemstą ze strony S&P za rozwiązanie z nimi umowy.
PKO BP rozwiązał umowę ze Standard & Poor's. Agencja… obniżyła mu rating
2016-01-20
12:54
PKO BP rozwiązał umowę z agencją ratingową Standard & Poor's. Choć, jak podaje bank, nie miało to nic wspólnego z obniżeniem ratingu Polsce, bo umowa została rozwiązana jeszcze w grudniu, to agencja i tak na odchodne obniżyła rating samego banku.