Płaca minimalna 2019
O ile wzrośnie płaca minimalna 2019? Czy po latach zostanie odmrożona kwota bazowa w wynagrodzeniach w sferze budżetowej oraz kwota bazowa funduszu socjalnego? O tym minister Elżbieta Rafalska rozmawiała w środę z przedstawicielami Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Rząd PiS proponuje, aby płaca minimalna w 2019 roku wzrosła o 100 zł do 2200 złotych brutto. Minister Rafalska podkreśliła, że nie jest to ostateczna kwota. Szczegóły poznamy po najbliższym lub następnym posiędzeniu Rady Ministrów.
Z kolei pracownicy budżetówki nie powinni spodziewać się wzrostu funduszu wynagrodzeń, ale mogą liczyć na odmrożonie kwoty bazowej. – To jest ta największa zmiana - odmrożenie kwoty bazowej i zwiększenie tej kwoty bazowej o wskaźnik inflacji – powiedziała Rafalska.
- Ale pracownicy, którzy mają kwotę bazową - ich wynagrodzenie jest wtedy mnożone przez mnożniki i ich sytuacja się poprawia, natomiast pozostaje dalej problem pracowników tak zwanych niemnożnikowych, którzy bardzo często wykonują podobne albo tożsame, takie same wprost zajęcia czy zakresy czynności jak pracownicy mnożnikowi. Ci pracownicy również będą objęci tą regulacją, z tym że wzrośnie ich fundusz wynagrodzeń, bo tam nie ma kwoty bazowej - dodała szefowa MRPiPS.
Co na to Solidarność?
Wedle słów strony rządowej, spotkanie ze zwiazkowcami trwało trzy godziny i "było burzliwe, ale bardzo dobre i merytoryczne". W podobnym tonie wypowiadał się szef związku zawodowego.
-Propozycje rządu są konstruktywne i dają nadzieję na kompromis. Ale negocjacje będą trudne, szczególnie w sprawie budżetówki. Problem jest nie tylko w samym wskaźniku wzrostu, ale też sposobie podziału tych środków, tak aby najniżej uposażeni zyskali większe podwyżki - powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.
Przypomnijmy, że Solidarność postuluje o 12-proc. wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, 8,5 proc. wzrostu płacy minimalnej (do kwoty 2278 zł) oraz odmrożenie kwoty naliczania funduszu socjalnego.