winieta

i

Autor: Rafał Mądry winieta

Ceny winiet 2023

Planujesz podróż na Słowację? Koszt winiet na autostrady wzrośnie o jedną piątą

2022-12-14 16:22

14 grudnia br. rząd na Słowacji postanowił podnieść ceny winiet za przejazd autostradą. Ile będzie musiał zapłacić kierowca samochodu osobowego? Zmiany w cenniku wejdą w życie już od 2023 roku.

Wzrosną ceny za przejazd autostradą na Słowacji

Słowacki rząd zdecydował w środę o podwyżce opłat za autostrady. Roczne i 365-dniowe elektroniczne winiety dla samochodów osobowych będą kosztować w 2023 roku 60 euro, zamiast dotychczasowych 50; miesięczne 17 euro, zamiast 14, a dziesięciodniowe 12, zamiast obecnych 10 euro.

Wysokość opłat za korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu na Słowacji ustala rząd w drodze rozporządzenia. Nie potrzebuje zgody parlamentu. Decyzja dotycząca przyszłego roku wchodzi w życie w chwili publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Nowy cennik będzie obowiązywał od stycznia 2023 roku

Ponieważ nowe ceny mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., kierowcy mogą jeszcze wykupić winietę po obecnych cenach, ważną 365 dni od daty zakupu. Tradycyjna roczna winieta, która jest zawsze ważna do końca stycznia następnego roku, będzie teraz sprzedawana tylko w nowej cenie 60 euro.

Argumentując wzrost cen, resort transportu zaznaczył w komunikacie, że ceny winiet nie były zmieniane od 12 lat. Przed ostatnią podwyżką cen w 2011 roku winieta roczna kosztowała 36,5 euro, miesięczna 9,9 euro, a tygodniowa 4,9 euro. Ministerstwo transportu szacuje, że przyszłoroczne wpływy do budżetu wzrosną o 20 mln euro do około 122 mln euro. Część przychodów z winiet ma być przeznaczona na budowę, naprawę i utrzymanie infrastruktury drogowej.

Sonda
Który wariant Velostrady najbardziej ci się podoba?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze