kasjer

i

Autor: Shutterstock

Na zakupach

Pytają o to w sklepach. Po co kasjerowi nasz kod pocztowy?

2023-05-23 11:41

Podczas zakupów kasjer niekiedy pyta klienta, czy może podać swój kod pocztowy. Raczej nie zastanawiamy się nad tym i bez refleksji podajemy te dane. Mogłoby się wydawać, że ta informacja nie ma wielkiego znaczenia, ale dla sieci handlowych jest bardzo istotna. Mogą się nią zainteresować także osoby postronne. Czy zatem warto odpowiadać te dane kasjerowi? Czy może lepiej odmówić?

Po co kasjerowi kod pocztowy?

Czy kasjer ma prawo pytać klientów o kody pocztowe? Tak, ma takie prawo z bardzo prostego powodu. To nie są dane osobowe. Tylko po co on to robi? Dlaczego kasjer niekiedy pyta klientów o kody pocztowe? Sieci handlowe bardzo często zbierają tego typu informacje, aby ulepszyć swoje działania marketingowe. Dzięki kodom pocztowym, sklepy wiedzą skąd są ich klienci i na tej podstawie mogą planować swoje działania, na przykład te o stworzeniu nowych placówek. Teoretycznie takie dane statystyczne są wykorzystane wyłącznie na potrzeby danej sieci handlowej. Ale w skrajnych przypadkach może się jednak zdarzyć, że nasz kod pocztowy trafi w niepowołane ręce.

Jak ostrzega eska.pl, sama wiedza o kodzie pocztowym nie jest w żaden sposób niebezpieczna, ale jeżeli ktoś połączy ją z innymi danymi, na przykład z numerem telefonu, może być w stanie rozszyfrować naszą tożsamość. Niektóre sklepy pytają nas przecież o numer kontaktowy, chociażby w celu zalogowania się do karty lojalnościowej. Okazuje się jednak, że dzięki nowoczesnym systemom, nawet podanie numeru nie jest konieczne, aby ktoś dowiedział się o nas czegoś więcej, niż chcemy. Niektóre aplikacje potrafią na podstawie szczątkowych danych zlokalizować konkretne osoby. W przypadku jeżeli nasz kod usłyszy zaawansowany specjalista, a w dodatku będzie znał nasz numer telefonu lub karty płatniczej, te dane będą dla niego wystarczające, aby prześwietlić nas na wylot.

Pamiętajmy, że nie musimy nikomu podawać takich danych, a jeśli są one potrzebne np. do wystawienia faktury, to nie wyrażajmy zgody na przetwarzanie ich w jakichkolwiek innych celach, np. marketingowych.

Źródło: eska.pl

Sonda
Wolisz robić zakupy stacjonarne czy online?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze