Absolwenci tych uczelni najszybciej dostają pracę! RANKING

i

Autor: Fot. East News / Lukasz Piecyk/REPORTER Absolwenci

Po tych studiach zarabia się najwięcej. Rusza rok akademicki

2020-10-01 12:31

Teoretycznie, wybierając kierunek studiów mało kto myśli o wysokości zarobków w danym zawodzie. Przyszli studenci częściej kierują się osobistymi zainteresowaniami, umiejętnościami, a czasem idą tam, gdzie się dostali. Niestety, bywa że rzeczywistość jest brutalna, a świeżo upieczonych absolwentów czeka brutalne zderzenie się z rynkiem pracy. Kto może zatem liczyć na wysokie zarobki po studiach?

Przyjęło się, że gorzej opłacane są zawody humanistyczne, a przedstawiciele nauk ścisłych mają lepszych start i możliwości w życiu zawodowym. Trzeba przyznać, że faktycznie coś w tym jest. Jak wynika z raportu "Portfel Studenta" przygotowanego przez Związek Banków Polskich najmniej po ukończeniu studiów zarabiają absolwenci kierunków związanych ze sztuką. Różnice w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi zawodami często są kolosalne i sięgają nawet 1500 złotych miesięcznie.

Zobacz także: Kurczak za 2 złote i awokado za złotówkę. MEGA promocje w Biedronce

Według danych z bazy Ekonomicznych Losów Absolwentów, którą prowadzi MNiSW średnio osoby, które rok temu skończyły studia techniczne mogą liczyć na zarobki na poziomie 3781 złotych brutto, nie wiele mniej otrzymują przedstawiciele nauk ścisłych - 3429 złotych. Na pensje powyżej 3 tys. złotych brutto przygotować się mogą także absolwenci medycyny oraz nauk społecznych.

Sprawdź również: Kobieta oddająca mocz sprzedana za ponad 100 tys. zł. Zobacz pracę, za którą zapłacono fortunę

Na o wiele mniejsze zarobki mogą liczyć natomiast absolwenci nauk humanistycznych i artystycznych. Co ciekawe, kokosów nie otrzymują także początkujący weterynarze (2613 złotych brutto). Humaniści muszą przygotować się na zarobki na poziomie 2679 złotych brutto, artyści zaś na 2333 złotych brutto.

- Zderzenie z rynkiem pracy dla wielu absolwentów bywa bardzo bolesne. Dziś, co trzeba wyraźnie podkreślić, nie wystarczy studia skończyć, trzeba je ukończyć na dobrym kierunku, z bardzo dobrym wynikiem i na renomowanej uczelni. Do tego potrzebne są zawodowe praktyki, referencje i jeszcze pozauczelniane osiągnięcia. Pracodawcy poszukują ludzi wykształconych, ciekawych świata, mających szerokie horyzonty – właśnie tacy ludzie mają szansę na awans i karierę. Pozostałych czeka – ciężki los - czytamy komentarzu do w raportu Związku Banków Polskich, który przyjrzał się finansom studentów.

Siedlczanie nakręceni na pomaganie - w mieście stanął nowy kosz do zbierania plastikowych nakrętek

Źródło: money.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze