Listonosz

i

Autor: PIOTR GAJEK / SUPER EXPRESS Listonosz

Poczcie Polskiej grozi redukcja etatów? Mamy komentarz

2022-02-15 16:46

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", w Poczcie Polskiej bardzo prawdopodobna jest redukcja etatów, która dotknie nawet 5 tys. pracowników. Związkowcy dowiedzieli się tego dzięki projektowi planu funduszy wynagrodzeń na rok 2022. Warto zaznaczyć, że już rok temu doszło do zwolnień grupowych w instytucji. Poczta Polska wystosowała już stanowisko w tej sprawie, dementując pogłoski o zwolnieniach grupowych.

Poczta Polska szykuje masowe zwolnienia. 5 tys. osób może stracić pracę?

"Rz" podaje, że ok. 70 proc. kosztów budżetu Poczty Polskiej to koszty pracownicze. Państwowa spółka zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. Jak poinformował Związek Zawodowy Wschód, z pism centrali wynika, że w 2022 roku dojdzie do ucięcia ok. 5 tys. etatów. W 2021 roku planowano zwolnić 2 tys. osób, ale ostatecznie skończyło się na cięciu 960 etatów.

ZOBACZ TAKŻE Torturowana pracownica Poczty Polskiej upamiętniona na znaczku. Piękny gest kolegów

Poprosiła o pocztówkę – dostała ich tysiące! „Mój listonosz ma bardzo dużo pracy"

Pracowników Poczty Polskiej oburza również fakt, że z powodu redukcji, spółka Skarbu Państwa zatrudni do pracy w sortowniach więźniów, którzy osadzeni są w aresztach śledczych w Olsztynie i Bydgoszczy. Poczta Polska twierdzi jednak, że nie będzie zwolnień grupowych, a jedynie redukcja etatów oparta o "naturalną fluktuację".

W poprzedniej strategii, zatwierdzonej jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, przewidziano redukcję zatrudnienia na poziomie kilkunastu tysięcy etatów. Jako pracodawca odpowiedzialny i zaangażowany w dialog z pracownikami, mimo negatywnych następstw pandemii, znacząco ograniczyliśmy skalę zwolnień. Jeszcze w lutym ub.r. brano pod uwagę redukcję 2 tys. etatów. Dzięki szeregowi działań podjętych przez zarząd, ukierunkowanych na poprawę sytuacji ekonomicznej spółki, udało się znacznie zmniejszyć i tę liczbę - podaje "Rz" opierają się na informacje od biura prasowego Poczty Polskiej.

Poczta Polska dementuje doniesienia o zwolnieniach grupowych

Poczta Polska oświadcza, że aktualnie nie przewiduje przeprowadzenia zwolnień grupowych. O wszelkich tego typu inicjatywach Zarząd Poczty Polskiej informuje w pierwszej kolejności partnerów społecznych, a w szczególności – reprezentatywne organizacje związkowe - czytamy w komentarzu Poczty Polskiej dla Super Biznesu.

Rzecznik Prasowy spółki Daniel Witkowski podkreśla, że w przekazie medialnym głosu nie zabrali przedstawiciele NSZZ Solidarności Pracowników PP, ani Związku Zawodowego Pracowników Poczty, więc i dwóch największych organizacji związkowych, jakie działają w spółce.

- Poczta Polska, jako podmiot funkcjonujący na wymagającym rynku i konkurujący z wielkimi zagranicznymi koncernami, musi dostosowywać stan zatrudnienia do aktualnych potrzeb kadrowych i uwarunkowań ekonomicznych. Liczbę etatów Spółka stara się kształtować w oparciu o naturalną fluktuację kadr - informuje Rzecznik Prasowy.

Ile zarabia listonosz?

Listonosze pracują na pełen etat, czyli 8 godzin dziennie (40 godzin w tygodniu i 160 godzin miesięcznie). Pracę zaczynają od wczesnego poranka. W praktyce zdarza im się pracować dłużej, wtedy też muszą być rozliczani za nadgodziny zgodnie z Kodeksem Pracy. Według portalu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków listonoszy w Polsce wynosi 3150 zł brutto (czyli ok. 2500 zł netto). Warto zaznaczyć, że od listonoszy często wymaga się prawa jazdy kategorii B. 

Sonda
Czy Poczta Polska powinna zostać sprywatyzowana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze