Listonosz

i

Autor: PIOTR GAJEK / SUPER EXPRESS Listonosz

Poczcie Polskiej grozi redukcja etatów? Mamy komentarz

2022-02-15 16:46

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", w Poczcie Polskiej bardzo prawdopodobna jest redukcja etatów, która dotknie nawet 5 tys. pracowników. Związkowcy dowiedzieli się tego dzięki projektowi planu funduszy wynagrodzeń na rok 2022. Warto zaznaczyć, że już rok temu doszło do zwolnień grupowych w instytucji. Poczta Polska wystosowała już stanowisko w tej sprawie, dementując pogłoski o zwolnieniach grupowych.

Poczta Polska szykuje masowe zwolnienia. 5 tys. osób może stracić pracę?

"Rz" podaje, że ok. 70 proc. kosztów budżetu Poczty Polskiej to koszty pracownicze. Państwowa spółka zatrudnia ok. 80 tys. pracowników. Jak poinformował Związek Zawodowy Wschód, z pism centrali wynika, że w 2022 roku dojdzie do ucięcia ok. 5 tys. etatów. W 2021 roku planowano zwolnić 2 tys. osób, ale ostatecznie skończyło się na cięciu 960 etatów.

ZOBACZ TAKŻE Torturowana pracownica Poczty Polskiej upamiętniona na znaczku. Piękny gest kolegów

Poprosiła o pocztówkę – dostała ich tysiące! „Mój listonosz ma bardzo dużo pracy"

Pracowników Poczty Polskiej oburza również fakt, że z powodu redukcji, spółka Skarbu Państwa zatrudni do pracy w sortowniach więźniów, którzy osadzeni są w aresztach śledczych w Olsztynie i Bydgoszczy. Poczta Polska twierdzi jednak, że nie będzie zwolnień grupowych, a jedynie redukcja etatów oparta o "naturalną fluktuację".

W poprzedniej strategii, zatwierdzonej jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa, przewidziano redukcję zatrudnienia na poziomie kilkunastu tysięcy etatów. Jako pracodawca odpowiedzialny i zaangażowany w dialog z pracownikami, mimo negatywnych następstw pandemii, znacząco ograniczyliśmy skalę zwolnień. Jeszcze w lutym ub.r. brano pod uwagę redukcję 2 tys. etatów. Dzięki szeregowi działań podjętych przez zarząd, ukierunkowanych na poprawę sytuacji ekonomicznej spółki, udało się znacznie zmniejszyć i tę liczbę - podaje "Rz" opierają się na informacje od biura prasowego Poczty Polskiej.

Poczta Polska dementuje doniesienia o zwolnieniach grupowych

Poczta Polska oświadcza, że aktualnie nie przewiduje przeprowadzenia zwolnień grupowych. O wszelkich tego typu inicjatywach Zarząd Poczty Polskiej informuje w pierwszej kolejności partnerów społecznych, a w szczególności – reprezentatywne organizacje związkowe - czytamy w komentarzu Poczty Polskiej dla Super Biznesu.

Rzecznik Prasowy spółki Daniel Witkowski podkreśla, że w przekazie medialnym głosu nie zabrali przedstawiciele NSZZ Solidarności Pracowników PP, ani Związku Zawodowego Pracowników Poczty, więc i dwóch największych organizacji związkowych, jakie działają w spółce.

- Poczta Polska, jako podmiot funkcjonujący na wymagającym rynku i konkurujący z wielkimi zagranicznymi koncernami, musi dostosowywać stan zatrudnienia do aktualnych potrzeb kadrowych i uwarunkowań ekonomicznych. Liczbę etatów Spółka stara się kształtować w oparciu o naturalną fluktuację kadr - informuje Rzecznik Prasowy.

Ile zarabia listonosz?

Listonosze pracują na pełen etat, czyli 8 godzin dziennie (40 godzin w tygodniu i 160 godzin miesięcznie). Pracę zaczynają od wczesnego poranka. W praktyce zdarza im się pracować dłużej, wtedy też muszą być rozliczani za nadgodziny zgodnie z Kodeksem Pracy. Według portalu wynagrodzenia.pl, mediana zarobków listonoszy w Polsce wynosi 3150 zł brutto (czyli ok. 2500 zł netto). Warto zaznaczyć, że od listonoszy często wymaga się prawa jazdy kategorii B. 

Sonda
Czy Poczta Polska powinna zostać sprywatyzowana?
Najnowsze