Poczta Polska

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Poczta Polska

Afera na poczcie

Poczta Polska straciła miliony, winnych brak? Śledztwa nie będzie!

2025-04-04 17:03

Jak wynika z raportu NIK w wyniku umowy zawartej przez ówczesne kierownictwo Poczty Polskiej w 2020 roku, państwowa spółka poniosła straty przekraczające 10 milionów złotych. Wszystko wskazuje na to, że nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, bo jak podaje RMF FM, prokuratura podjęła decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie budzącego wątpliwości kontraktu.

Kontrowersje wokół kontraktu i tajemniczy wykonawca

Kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK) oraz audyt wewnętrzny w Poczcie Polskiej ujawniła, że w 2020 roku ówczesne kierownictwo spółki, pomijając rzetelną analizę rynku, aktywnie dążyło do podpisania wartej wiele milionów umowy z konsorcjum, w skład którego wchodziła mało znana firma z siedzibą w Hongkongu.

Sam proces wyboru wykonawcy wywoływał poważne zastrzeżenia. Najpierw konsorcjum otrzymało dostęp do poufnych informacji, stanowiących tajemnicę spółki, w tym planów dotyczących uruchomienia własnej sieci automatów paczkowych. Następnie, po początkowym unieważnieniu przetargu z powodu opóźnienia w złożeniu oferty przez konsorcjum, postępowanie zostało wznowione.

Konsorcjum wygrało przetarg, ale nie zdążyło zrealizować zamówienia, a ówczesny zarząd Poczty Polskiej nie wyegzekwował kar umownych. Jak podaje NIK pierwotny termin dostarczenia 2 tys. automatów paczkowych przesunięto z 11 lutego 2023 roku na koniec 2024 roku, a do 30 czerwca zainstalowano jedynie 243 takie urządzenia. Co więcej, klienci nawet nie mogą z nich skorzystać. Kontrakt nie został zrealizowany, a Poczta Polska poniosła straty na ponad 103 mln zł. Dlatego NIK i poczta chcą wszczęcia śledztwa.

Nikt nie poniesie odpowiedzialności za milionowe straty Poczty Polskiej?

Jak ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie kontraktu na automaty paczkowe, a sąd odrzucił odwołanie NIK oraz obecnego zarządu Poczty Polskiej. Oznacza to, że nikt nie poniesie konsekwencji za straty, które poniosła spółka.

Prokuratura i sąd doszły do wniosku, że działania ówczesnego zarządu Poczty Polskiej były zgodne z obowiązującymi przepisami i wewnętrznymi regulacjami. Uznano również, że decyzja o niewymierzaniu kar umownych wynikała z opinii prawnych uzyskanych od zewnętrznych kancelarii.

Osoby zawiadamiające o możliwości popełnienia przestępstwa wyrażają zdziwienie, że prokuratura bezkrytycznie zaufała opiniom prawnym i nie zdecydowała się na powołanie biegłych w celu zbadania sprawy. Zwracają również uwagę na budzące wątpliwości uzasadnienie decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa, w którym stwierdzono, że "nie można mówić o jakiejkolwiek szkodzie w majątku spółki, ponieważ działania były transparentne i nie miały na celu wyrządzenia szkody".

Super Biznes SE Google News
Michał Rado | PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze