Poczta Polska

i

Autor: pixabay.com

Poczta Polska upamiętni rocznicę Bitwy Warszawskiej. Znaczący gest

2020-08-13 15:26

Poczta Polska przygotowała specjalny znaczek z okazji 100-lecia rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wydarzeniu towarzyszy specjalnie przygotowana wystawa poświęcona bitwie i Pocztowcom biorącym w niej udział. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie z udziałem Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej i Tomasza Zdzikota, prezesa zarządu Poczty.

Wystawę do 13 września można obejrzeć w placówkach pocztowych w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach, a od 18 września do 18 października będzie ona dostępna w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie. Wystawa jest poświęcona będzie można obejrzeć także wystawę poświęconą Pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą.

Czytaj również: Kosmetyki naturalne i wegańskie? Dostaniesz je w drogeriach Hebe

Ta wystawa już dziś rusza w drogę i będzie dostępna w całym kraju. Przeprowadziliśmy także kwerendę wśród naszych pracowników. Poprosiliśmy ich o przeszukanie rodzinnych archiwów, o przypomnienie rodzinnych historii związanych z tym wydarzeniem i podzielenie się nimi z nami wszystkimi, z naszymi klientami, z Polakami – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

- Bitwa Warszawska 1920 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych potyczek militarnych w dziejach Europy. Sto lat temu oddziały dowodzone przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego przeprowadziły słynny manewr, który pozwolił Rzeczpospolitej utrzymać chwilę wcześniej odzyskaną niepodległość. Nie można w tym miejscu pominąć również faktu, że dzięki staraniom polskiej armii udało się zatrzymać inwazję bolszewizmu na cały obszar Starego Kontynentu. Wynik Bitwy z sierpnia 1920 roku zmienił bieg historii i cofnął wskazówki marksistowskiego zegara. Warto przy tej okazji przypomnieć słowa wybitnego żołnierza, generała francuskich sił zbrojnych Louisa Augustina Josepha Faury’ego, który w swoim artykule z 1928 roku w taki sposób podsumował wydarzenia sprzed 100 lat: „Przed ponad dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego. Nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono.” Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo Narodu Polskiego – mówi Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Zobacz też: Budynki muszą być dzisiaj smart. Mobilne aplikacje budynkowe to przyszłość rynku biurowego

Autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieje na niej wiersz Edwarda Słońskiego z 1920 roku pt. Bój o Warszawę.

Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze