Poczta Polska chciała wrażliwe dane mieszkańców Krakowa. Chodzi o wybory 2020

i

Autor: TR, archiwum se.pl

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczki... z DINOZAURAMI!

2020-11-27 12:21

Prehistoryczne gady, które żyły na ziemiach polskich przed blisko 240 milionami lat, przedstawiają znaczki wyemitowane przez Pocztę Polską. Jest na nich dilofozaur, scelidozaur oraz celofyz. Poczta wyemitowała też koperty ze szkieletami gadów. Na serię „dinozaury” składają się trzy walory, a łączny nakład sięga 270 tys. sztuk.

Autor projektów, Andrzej Gosik, na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów odnalezionych i żyjących na terenach Polski – dilofozaura, dużego dinozaura drapieżnego, scelidozaura, dużego dinozaura roślinożernego, a także – celofyza, małego dinozaura drapieżnego. Oprócz znaczków Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na nich szkielety dinozaurów.

dr Radosław Sierpiński: Osocze to złoty lek [Super Raport]

Poczta przypomniała, że te prehistoryczne gady pojawiły się w okresie ery mezozoicznej, w triasie - około 240 milionów lat temu. Za koniec ich egzystencji – jak wskazano w informacji - uznaje się tzw. wymieranie kredowe, kiedy to prawie 70 milionów lat temu wyginęło ponad 3/4 gatunków zwierząt i roślin – wydarzenia te dały początek erze kenozoicznej, która trwa do dzisiaj.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W niedzielę 6 grudnia sklepy otwarte? Otwarcie z poparciem sejmowej komisji

W komunikacie przypomniano, że jednym jednym z istotnych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. – Fantastycznym przykładem tego typu walorów filatelistycznych są trzy znaczki pocztowe poświęcone dinozaurom – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. Jak dodał, „nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te prehistoryczne gady występowały również na ziemiach polskich”. Projekty znaczków zostały stworzone na podstawie opracowań i szkiców doktora Gierlińskiego.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze