Autor projektów, Andrzej Gosik, na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów odnalezionych i żyjących na terenach Polski – dilofozaura, dużego dinozaura drapieżnego, scelidozaura, dużego dinozaura roślinożernego, a także – celofyza, małego dinozaura drapieżnego. Oprócz znaczków Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na nich szkielety dinozaurów.
Poczta przypomniała, że te prehistoryczne gady pojawiły się w okresie ery mezozoicznej, w triasie - około 240 milionów lat temu. Za koniec ich egzystencji – jak wskazano w informacji - uznaje się tzw. wymieranie kredowe, kiedy to prawie 70 milionów lat temu wyginęło ponad 3/4 gatunków zwierząt i roślin – wydarzenia te dały początek erze kenozoicznej, która trwa do dzisiaj.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: W niedzielę 6 grudnia sklepy otwarte? Otwarcie z poparciem sejmowej komisji
W komunikacie przypomniano, że jednym jednym z istotnych elementów misji Poczty Polskiej jest edukowanie. – Fantastycznym przykładem tego typu walorów filatelistycznych są trzy znaczki pocztowe poświęcone dinozaurom – powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. Jak dodał, „nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że te prehistoryczne gady występowały również na ziemiach polskich”. Projekty znaczków zostały stworzone na podstawie opracowań i szkiców doktora Gierlińskiego.