cukier

i

Autor: Shutterstock cukier

Nowa danina

Podatek cukrowy 2.0. Kolejna próba osłabienia konkurencyjności polskiego sadownictwa

2023-01-24 19:32

Cukier naturalnie obecny w soku przestaje być uważany za naturalny …z chwilą dodania do tego soku wody – ciekaw jestem jak na takie twierdzenie zareagowałby student chemii. Papier jednak wszystko przyjmie i właśnie taki kuriozalny zapis znajduje się w projekcie nowelizowanej ustawy o podatku cukrowym. Ministerstwa – zdrowia i finansów – najwyraźniej są na bakier nie tylko z prawami chemii, ale i logiką. Oba resorty nie zrezygnowały z szokujących planów opodatkowania opłatą produktów, do których nie został dodany, bez wątpienia szkodliwy, cukier – mowa o nektarach, sokach wzbogaconych witaminami i napojach z co najmniej 20% zawartością soku z owoców czy warzyw - pisze w komentarzu dla "Super Biznesu" Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG.

W nowej piramidzie żywienia podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Tymczasem z danych Eurostatu wynika, że Polacy jedzą ich zdecydowanie mniej niż większość mieszkańców krajów Europy. Jedynie 9 proc. z nas spożywa dziennie przynajmniej pięć zalecanych porcji tych produktów, podczas gdy w Irlandii robi tak jedna trzecia całego społeczeństwa, a w Danii i we Francji jedna piąta. Gratulacje dla pomysłodawców zapisu, który nie ułatwi Polkom i Polakom odżywiać się zdrowo. Na sklepowych półkach napoje zawierające sok z owoców i warzyw będą po prostu droższe.

Nie tylko nasze zdrowie jest zagrożone, ale i ekonomia. Polska jest jednym z największych producentów owoców i warzyw w Europie. Sadownictwo możemy określić kołem zamachowym polskiego rolnictwa. Dlaczego zabijać złotą kurę? Dodatkowe obciążenia podatkowe uderzą w polskich producentów i zmniejszą konkurencyjność cenową naszych napojów i nektarów. Po co przysparzać im dodatkowych kłopotów – wystarczy szalejąca inflacja, rosnące ceny energii i wojna w Ukrainie. Krajowa Unia Producentów Soków obawia się, że wprowadzenie opłaty cukrowej przypieczętuje upadłość wielu przetwórni i gospodarstw – a są to wielopokoleniowe, rodzinne biznesy z bogatą tradycją i uznanymi recepturami napojowymi o wartościowych składnikach odżywczych pochodzących z owoców i warzyw. Warto dodać, że sektor rolno-spożywczy zdominowany jest przez polskie podmioty, podobnie jak producenci napojów z sokiem, którzy zaopatrują się w owoce i warzywa od krajowych, lokalnych dostawców.

Dołączam się do apelu branży o utrzymanie wykluczenia z opłaty cukrowej wartościowych nektarów i napojów z wysoką zawartością soku bez dodatku cukru i słodzików. W obliczu wojny w Ukrainie rolnictwo i sadownictwo stają się strategicznym sektorem dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego, dlatego rolą rządzących powinno być wzmacnianie siły i potencjału polskich sadowników, firm przetwórczych i producentów soków, napojów i nektarów.

Nasz specjalny wysłannik do Davos Hubert Biskupski ujawnia
Sonda
Czy podatek cukrowy to dobre rozwiązanie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze