cukier

i

Autor: SHUTTERSTOCK cukier

Podatek cukrowy

Podatek cukrowy ma objąć nowe produkty! Nawet te bez dodatkowego cukru!

2022-12-20 11:57

Media donoszą, że resort finansów pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących tzw. podatku cukrowego. Przedstawiciele branży sadowniczej i przetwórczej apelują, by podatek nie obejmował nektarów, wzbogacanych soków z witaminami i napojów z dużą zawartością soku.

Zmiany w podatku cukrowym. Jakie produkty obejmą nowe przepisy?

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi podatku cukrowego. Celem zmian jest m.in. przerzucenie obowiązku jego płacenia ze sprzedawców detalicznych na producentów i importerów. 

Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) wskazuje, że podatek ma objąć także wartościowe produkty, do których nie jest dodawany cukier, m.in. nektary, soki wzbogacane witaminami oraz napoje z co najmniej 20-procentową zawartością soku z owoców lub warzyw - informuje Puls Biznesu.

Organizacja KUPS krytycznie o zmianach w podatku cukrowym

Organizacja KUPS krytycznie patrzy na planowane zmiany i określa je mianem "nielogicznych". "Absurdem jest wprowadzanie dodatkowych opłat na wartościowe produkty, do których nie dodano żadnego cukru" - podkreśla Julian Pawlak, prezes KUPS. Zaznacza, że "nowelizacja nie obejmie wyrobów cukierniczych i pozostałych artykułów dosładzanych białym cukrem, obciąży natomiast nektary, wartościowe napoje owocowe i soki wzbogacane witaminami, a przecież zawdzięczają one swój smak oraz wartości odżywcze owocom, w których cukier występuje naturalnie". 

Ministerstwo Finansów twierdzi, że proponowane przepisy mają pełnić funkcję stricte porządkującą i nie będą stanowiły dodatkowego obciążenia. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się przedstawiciele branży sadowniczej i przetwórczej.

Branżowy apel i wizja upadłości przedsiębiorstw

"Apelujemy o usunięcie nowych zapisów i utrzymanie wykluczenia z opłaty cukrowej nektarów i napojów z wysoką zawartością soku lub przecieru bez dodatku cukru. Podniesienie podatku spowoduje bowiem dużą podwyżkę cen na napoje owocowe i warzywne - rzędu 10 proc., co doprowadzi do szybkiego spadku popytu" - poinformował Julian Pawlak cytowany przez Puls Biznesu. 

Zaznaczył, że przez zmiany przepisów "może dojść do upadłości części gospodarstw sadowniczych, głównie zajmujących się uprawą jabłek, wiśni, malin, czarnej porzeczki czy aronii oraz małych i średnich firm przetwórczych". 

Podatek cukrowy w Polsce

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. W pierwszym roku przysporzył budżetowi państwa 1,6 mld zł, a w pierwszej połowie 2022 r. 807 mln zł. Rząd liczył na dochody wysokości 2 mld zł rocznie - informuje Puls Biznesu.

Sonda
Czy podatek cukrowy to dobre rozwiązanie?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze