bankomat

i

Autor: pixabay

Finanse i bankowość

Wpłatomat pyta, skąd masz pieniądze? Bez odpowiedzi ich nie wpłacisz! Czy to legalne?

2022-12-20 11:34

Klienci banku Santander nie kryli zaskoczenia, gdy chcąc wpłacić gotówkę na konto, otrzymali serię pytań od... wpłatomatu. Okazało się, że na mocy pewnych zmian związanych z bankowością, podczas wpłaty gotówki na konto wpłatomat pyta o pochodzenie środków finansowych. W przypadku odmówienia odpowiedzi nie wpłacimy pieniędzy na konto.

Chcesz wpłacić gotówkę na konto? Wpłatomat spyta, skąd masz te pieniądze

O bankowej innowacji poinformował jeden z użytkowników Twittera, który chcąc wpłacić gotówkę na konto został zobowiązany przez wpłatomat Santander do udzielenia odpowiedzi na pytanie o "źródło pochodzenia gotówki". Do wyboru były poniższe odpowiedzi:

  • utarg/zysk z działalności gospodarczej
  • wynagrodzenie za pracę
  • sprzedaż nieruchomości
  • darowizna/spadek
  • kredyt/pożyczka
  • oszczędności
  • inne/ w tym więcej niż jedno źródło

Limit płatności konsumenckich. Zmiany od 2024 roku

Wpłatomat nie daje możliwości pominięcia tego kroku. Skąd ta zmiana i czy jest to w pełni legalne? Polskie ustawodawstwo zobowiązuje banki do badania źródeł finansowych swoich klientów. Dzieje się to na mocy ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Oznacza to również, że niezależnie od preferencji klientów - takich pytań z czasem będzie pojawiało się coraz więcej. 

Ponadto, warto również przypomnieć, że od 1 stycznia 2024 roku  limit konsumenckich płatności gotówką zostanie zmniejszony do 20 tysięcy złotych. W przypadku chęci dokonania transakcji na większą kwotę - będzie ona musiała się odbyć za pośrednictwem banku.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji bankowych?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze