Nieruchomości

i

Autor: materiały prasowe Nieruchomości

Rynek nieruchomości

Planujesz kupno mieszkania? Ceny mogą spaść nawet o 10 proc.

2022-12-20 4:55

Według analityków PKO BP można spodziewać się zmian na rynku nieruchomości. Eksperci prognozują 5-10 proc. spadek cen mieszkań w perspektywie roku.

Eksperci prognozują spadek cen mieszkań. Co na to wpływa?

Analitycy banku PKO BP prognozują spadek cen mieszkań o nawet 10 proc. w perspektywie roku. Swoje prognozy opierają na kilku konkretnych filarach. Jak przytacza Puls Biznesu są to między innymi: 

  • zapaść na rynku kredytów hipotecznych
  • realny spadek dochodów
  • ryzyko nadpodaży w sytuacji dużej liczby projektów rozpoczętych w okresie "boomu" finalizowanych obecnie i w I półroczu 2023
  • spadek inflacji
  • wyhamowanie wzrostu kosztów budowy
  • wzrost oczekiwanych stóp zwrotu przez kupujących w celach inwestycyjnych

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Co go cechuje?

"Otoczenie makroekonomiczne rynku mieszkaniowego charakteryzuje się ostatnio dużą zmiennością i trudną przewidywalnością – dotyczy to m.in. czynników geopolitycznych mogących istotnie zmienić oczekiwania inflacyjne czy politykę monetarną. Rynek mieszkaniowy cechuje w dalszym ciągu niższa transakcyjność, w związku z czym inwestorzy oczekują dodatkowej premii za ryzyko niskiej płynności, co generuje negatywną presję na poziom cen. Niska transakcyjność utrudnia też analizę zmian cen w poszczególnych segmentach rynku. Przy analizie trendów cenowych należy uwzględniać zawyżanie średniego poziomu cen przez transakcje dotyczące mieszkań o małym metrażu, których udział w ogóle transakcji wzrasta w sytuacji gorszej koniunktury" - brzmi fragment raportu z 16 grudnia 2022 roku przytoczony przez "PB".

Czy niższe ceny utrzymają się dłużej?

W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku dynamika liczby transakcji na rynku pierwotnym w Warszawie spadła o 53 proc. Analitycy PKO BP podkreślają, że w ich ocenie spadek cen mieszkań będzie hamowany przez doświadczenie i umiejętności deweloperów związane z z zarządzaniem ofertą. 

Wciąż utrzymują się wysokie stawki wynajmu  przy krótkookresowej ograniczonej podaży mieszkań na wynajem. Równocześnie oczekiwania inflacyjne części społeczeństwa sprzyjają popytowi na nieruchomości, tradycyjnie postrzegane jako dobra ochrona kapitału - informuje Puls Biznesu.

Wśród czynników, które nie dopuszczą do wyhamowania cen mieszkań eksperci wymieniają również wprowadzanie do oferty lokali budowanych w okresie kryzysu (wysokie koszty budowy, ceny paliw i energii) oraz stopniowe ujawnianie się popytu uchodźców z Ukrainy.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany