zakupy, galeria

i

Autor: pexels

Świadomi konsumenci

Nawyki zakupowe w Europie. Które państwa okupują szczyt ekologcznego podium?

2022-12-17 17:58

Firma Savoo przeprowadziła badanie dotyczące poziomu nawyków ekologicznych oraz dążenia do zrównoważonego stylu życia w krajach europejskich. Wynika z niego, że coraz więcej osób rezygnuje z plastikowych opakowań czy decyduje się na zakupy z tzw. "drugiej ręki". Pomimo tego, że sytuacja jest znacznie lepsza niż parę lat temu - wciąż nie jest idealnie. W których krajach nawyki konsumenckie są na najwyższym poziomie?

Badanie nawyków zakupowych. Jakie czynniki były brane pod uwagę?

Kwestie związane z ekologią oraz zrównoważonym rozwojem stają się coraz istotniejsze nie tylko dla firm ale również dla konsumentów. Firma Savoo podjęła się przeprowadzenia badania analizującego świadomość ekologiczną konsumentów. Jak wskazuje portal Fashion Biznes firma wzięła pod uwagę kilka czynników:

  • poziom recyklingu w danym kraju
  • ślad konsumpcyjny
  • ilość odpadów na mieszkańca
  • liczbę pchlich targów i sklepów z antykami
  • Sustainable Development Report (raport prezentujący postępy państw w osiąganiu Celów Zrównoważonego Rozwoju)

Najlepsze i najgorsze nawyki konsumpcyjne. Jak wypada Polska?

Kto zajął pierwsze miejsce w rankingu? Krajem prezentującym najlepsze nawyki konsumpcyjne jest Finlandia. Skandynawski kraj zmniejszył swój ślad konsumpcyjny o 20 procent w latach 2010-2020 a ilość produkowanych odpadów tekstylnych wynosi 15 ton - co stanowi jeden z najniższych wyników.

Drugie miejsce zajęła Dania ze śladem konsumpcyjnym zmniejszonym o 14,26 proc. na przestrzeni ostatniej dekady. Ponadto 53,9 proc. duńskich odpadów zostało poddanych recyklingowi w 2020 roku. Podium zamyka Słowenia, która mimo niskiego zmniejszenia śladu konsumpcyjnego (o 1,85 proc.), zrecyklingowała aż 59,3 proc. odpadów. Słowenia może się również pochwalić tym, że produkuje zaledwie 34 kg odpadów z gospodarstw domowych na mieszkańca - jest to najniższy wynik ze wszystkich.

Jak wygląda dalsza część "pierwszej dziesiątki"? Austria, Szwecja, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Hiszpania i Niemcy. Spośród nich trzy zwiększyły swój ślad konsumpcyjny - Niemcy (o 1,91 proc.), Belgia (o 2,16 proc.) oraz Wielka Brytania (o 26,09 proc.) - przytacza Fashion Biznes.

Miano najmniej zrównoważonych państw zyskały: Malta, Irlandia, Grecja, Luksemburg, Rumunia, Portugalia, Bułgaria, Węgry, Litwa oraz Chorwacja. A jak w zestawieniu prezentuje się Polska? Nie zostaliśmy ujęci na żadnej ze skrajnych list - znajdujemy się "pomiędzy". W raporcie Sustainable Development Report uplasowaliśmy się na 12. miejscu.

Sonda
Czy uważasz, że marki modowe powinny być bardziej transparentne w swoich działaniach?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze