Kto płaci podatek o ogrodzenia? Resort wyjaśnia
Resort finansów wyjaśnił, że do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tę kwestię reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (upol).
Ministerstwo zaznaczyło, że od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w ustawie. -"Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej" - podkreśliło MF.
Resort wskazał, że działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy – Prawo przedsiębiorców. Taką działalnością w rozumieniu upol nie jest działalność leśna. Budowle związane z działalnością inną niż działalność gospodarcza, np. z działalnością leśną, także tą prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe, nie podlegały podatkowi od nieruchomości, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do końca 2024 r., jak i obecnie.
Biuro lub gabinet w budynku mieszkalnym
MF podkreśliło, że nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego.
- "Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie" - podkreśliło ministerstwo.
Tym samym - jak dodało - "wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd".
Polecany artykuł: