Podatek od spadku i darowizn

2011-11-07 3:00

Dowiedz się, w jaki sposób można uniknąć płacenia podatku od darowizny lub, odziedziczonego po osobie bliskiej, spadku.

Odziedziczyłeś spadek albo otrzymałeś darowiznę? Jeśli tak, to czeka cię wizyta w urzędzie skarbowym. Zarówno spadek, jak i darowizna objęte są obowiązkiem podatkowym. Najbliższa rodzina spadkodawcy lub darczyńcy może jednak starać się o zwolnienie od tego podatku. Sprawdź, jak to zrobić.

Wysokość podatku od spadków i darowizn zależy od stopnia pokrewieństwa spadkodawcy lub darczyńcy ze spadkobiercą lub obdarowanym. Im dalsza rodzina, tym wyższe opłaty. W świetle prawa nabywcy zaliczani są do poszczególnych grup podatkowych:

I grupa - małżonek, zstępni (czyli dzieci oraz wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;

II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych;

III grupa - spadkobiercy lub obdarowani niespokrewnieni. Podatek trzeba zapłacić tylko powyżej określonej kwoty spadku lub darowizny. Jeżeli wartość spadku lub darowizny od jednego spadkodawcy lub darczyńcy nie przekroczyła w ciągu 5 lat kwoty wolnej od podatku, zeznania składać nie musisz. Wysokość kwoty wolnej jest różna dla poszczególnych grup podatkowych:

I grupa - 9637 zł

II grupa - 7276 zł

III grupa - 4902 zł

Z całkowitego zwolnienia od tego podatku może skorzystać tylko najbliższa rodzina spadkodawcy lub darczyńcy, a więc małżonek, zstępni (czyli dzieci i wnuki), wstępni (rodzice i dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest zgłoszenie faktu nabycia majątku w drodze spadku lub darowizny w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić? W urzędzie, najczęściej właściwym dla spadkodawcy, trzeba złożyć odpowiedni formularz "Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych" (SD-Z2). Druk możesz wypełnić na miejscu w urzędzie skarbowym albo ściągnąć go z Internetu (znajdziesz go na stronie Ministerstwa Finansów) i złożyć już wypełniony. W formularzu musisz wymienić między innymi odziedziczone dobra majątkowe oraz określić stopień pokrewieństwa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze