Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.

i

Autor: FirmBee/www.pixabay.com Urzędnicy pomogą rozliczyć podatki.

Podatki i deklaracje w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa

2020-04-21 20:00

Tarcza antykryzysowa już działa. Wnioski złożyło miliony zainteresowanych pracodawców i pracowników. Zobacz, w naszym poradniku, jak z niej skorzystać, jakie ulgi i wsparcie możesz otrzymać oraz kto ma prawo skorzystać z rządowej pomocy. Przeczytaj nasz specjalny poradnik!

Czy w ramach pakietu pomocowego może zostać anulowany lub odroczony podatek dochodowy i VAT za pierwszy kwartał tego roku?

Jeśli pojawi się problem z uregulowaniem należności podatkowych, każdy podatnik może zwrócić się do właściwego dla siebie urzędu skarbowego z wnioskiem zarówno o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego, jak i o umorzenie zaległości. Wnioski można składać za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl, jak również w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP oraz listownie. Udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania nie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty prolongacyjnej. Organ podatkowy może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty. Może też umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe i odsetki za zwłokę.

Czy w związku z pandemią koronawirusa zostaną anulowane zaliczki na podatek PIT?

Przedsiębiorca może zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek, które płaci w trakcie roku na podatek dochodowy. Wtedy nie musi płacić tych zaliczek na bieżąco. Po upływie terminu płatności podatku może też zwrócić się z wnioskiem o rozłożenie na raty zaległości podatkowej albo jej umorzenie. Nie następuje to automatycznie, tylko na podstawie decyzji organu podatkowego, który indywidualnie ocenia sytuację podatnika.

Czy zostaną zmniejszone podatki np. pół roku od momentu odwołania stanu zagrożenia?

Tarcza antykryzysowa to m.in. zmiana w zakresie przesunięcia terminu stosowania nowej matrycy VAT o trzy miesiące, czyli od 1 lipca 2020 r. Wprowadzamy też zerową stawkę VAT na darowizny określonych towarów związanych z ochroną zdrowia (m.in. wyroby medyczne i farmaceutyczne, testy diagnostyczne, materiały ochronne – w tym maseczki), które są dokonywane na rzecz wymienionych w rozporządzeniu wykonawczym podmiotów zajmujących się centralną dystrybucją tych produktów oraz szpitali jednoimiennych, na których spoczywa największy ciężar walki z koronawirusem. W tym momencie nie są planowane inne zmiany w zakresie stawek podatku. Jeżeli konieczne będą kolejne rozwiązania przeciwdziałające negatywnym skutkom koronawirusa, zostaną podjęte dalsze stosowne decyzje w tym zakresie.

Co z poborem podatków PIT, CIT i VAT?

Został przesunięty termin zapłaty podatku PIT i CIT liczonych od wartości posiadanych nieruchomości (tzw. minimalny PIT oraz CIT od nieruchomości komercyjnych) o trzy miesiące, czyli za marzec, kwiecień i maj. Będą one płacone razem z czerwcowymi, do 20 lipca 2020 r. Przesunięto też złożenie deklaracji i termin zapłaty CIT-8 do 31 maja, a dla organizacji OPP do 31 lipca 2020 r. Pobór podatku VAT nie został zaniechany.

Co z terminami składania deklaracji i sprawozdań?

Wdrożenie nowego pliku JPK_VAT będzie obowiązywało od 1lipca 2020 r. Wydłużone zostały też terminy dotyczące sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych jednostek sektora prywatnego, publicznego oraz organizacji pozarządowych. Osoby rozliczające PIT (PIT-39, PIT- -36S oraz PIT-36LS) mają więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku. Nie ma również sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r. Płatność zaliczek na PIT-4 pobieranych przez pracodawców została przesunięta o dwa miesiące (zaliczki za marzec, kwiecień imaj będą zapłacone razem z czerwcowymi –do 20lipca).

Czy możliwe jest rozliczenie ulgi B+R (z zeszłych lat) w trakcie roku, tzn. przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy – nie tylko na koniec roku 2020?

W trakcie roku podatkowego przy wpłacaniu zaliczki na podatek można uwzględnić koszty kwalifikowane ponoszone w2020 r. na działalność B+R, która ma związek z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Jednak w zaliczkach na podatek dochodowy nie można uwzględnić kwoty ulgi B+R, która dotyczy kwot nieodliczonych w latach wcześniejszych.

Jestem mamą dwuletniego dziecka, mam umowę zlecenie, jednocześnie się uczę i nie skończyłam 26 lat. Pracodawca ograniczył etaty, czy mogę liczyć na zasiłek?

Tak. Na postojowe świadczenie, które wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia. Formularz jest na stronie ZUS. Punktem odniesienia jest wynagrodzenia z poprzedniego miesiąca. Przykładowo we wniosku złożonym w kwietniu pod uwagę będzie brane wynagrodzenie z marca.

Na jakich zasadach moja firma będzie mogła zawiesić działalność?

Zasady zawieszania działalności gospodarczej nie zmieniają się. Przedsiębiorca, bez względu na formę, może zawiesić działalność na okres nie krótszy niż 30 dni, pod warunkiem niezatrudniania pracowników. Osoby fizyczne mogą zawiesić działalność na czas nieokreślony, a podmioty wpisane do KRS na okres dwóch lat. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o zawieszenie działalności w każdym czasie, a zatem także z datą wsteczną.

Jestem, przedsiębiorcą. Na jaką pomoc mogę liczyć przy zatorach płatniczych? Czy jest możliwe krótkotrwałe zawieszenie kontraktów?

Tarcza antykryzysowa przewiduje wiele rozwiązań, które mogą pomóc w przypadku zatorów płatniczych. Są to m.in.:

  • Poprawa płynności przedsiębiorcy przez podwyższenie gwarancji BGK de minimis.
  • Modyfikacja przepisów podatkowych (PIT i CIT), które zobowiązują do podwyższenia dochodu do opodatkowania o opóźnione o ponad 90 dni należności. Przepisy podatkowe w tym zakresie nie obowiązują dłużnika w 2020 r., jeśli spełnia wskazane warunki, tj. ponosi negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID -19 i uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego.
  • Przesunięcie terminu wykonania warunków kontraktów w ramach zamówień publicznych.

Czy są jakieś zachęty dla dużego biznesu, aby kontynuował współpracę z podwykonawcami? Bo na razie większość kontraktów jest wstrzymana i zamrożona…

Jeśli jesteś wykonawcą, podwykonawcą oraz dalszym podwykonawcą, możesz skorzystać z rozwiązań polegających na modyfikacji postanowień zawartych umów stosownie do okoliczności wywołanych COVID-19 (np. zmiana terminu, sposobu lub harmonogramu realizacji umowy). Wystąpienie problemów po stronie podwykonawców jest jedną z przesłanek dokonania zmiany umowy np. w zakresie terminu między wykonawcą a zamawiającym.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Jak korzystać z rządowej pomocy dla przedsiębiorców? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wyjaśnia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze