Pieniądze

i

Autor: Getty images

Podatniku – twoje długi wobec skarbówki się nie przedawnią

2019-04-24 13:40

Trybunał Konstytucyjny w kwietniu 2018 roku potwierdził, że urząd skarbowy ma prawo składania skargi pauliańskiej. Dzięki czemu może on uznać darowiznę czy sprzedaż za bezskuteczną jeżeli stwierdzi, że obie strony transakcji działały z pokrzywdzeniem jego interesów. Stały Komitet Rady Ministrów zgodził się, aby termin poboru podatku, w przypadku złożenia skargi pauliańskiej nie ulegał przedawnieniu.

Eksperci podkreślają, że zmiany w przepisach mogą doprowadzić do wielu nadużyć ze strony fiskusa. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” nowe rozwiązania zaproponował prezes Prokuratorii Generalnej, a Stały Komitet rady Ministrów je poparł i zobowiązał ministra finansów do wpisania ich w nową ordynację wyborczą. Teraz projekt trafi na posiedzenie rządu.

Leszek Miller zdradził, na co wyda trzynastą emeryturę


W skrócie skarga pauliańska to rodzaj powództwa, którego treścią jest żądanie uznania danej czynności prawnej za bezskuteczną w stosunku do wierzyciela, którego sytuacja pogorszyła się wskutek tej czynności. Według zaproponowanych nowych przepisów wniesienie skargi pauliańskiej ma powodować zwieszeniu lub nawet wydłużenie biegu terminu przedawnienia poboru podatku. Dzisiaj podatek może ulec przedawnieniu niezależnie od tego czy urząd skarbowy złożył do sądu cywilnego odpowiedni wniosek. Jak uważa Prokuratoria Generalna taki stan rzeczy prowadzi często do przedłużania spraw, tak aby ulegały one przedawnieniu, jednak zdaniem ekspertów nowe przepisy mogą służyć wielu nadużyciom.

– Przepisy powinny być tak skonstruowane, aby nie dawały pola do nadużyć i nie budziły wątpliwości co do ich konstytucyjności, jak to jest dziś w przypadku wszczynania postępowań karnych skarbowych czy zabezpieczenia hipoteką i zastawem – powiedział dla „Dziennika Gazety Prawnej” Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze