Dłuższy staż pracy to wyższa emerytura
Wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Próba stopniowego podniesienia wieku emerytalnego do 67 dla obu płci wprowadzona w 2013 roku spotkała się w Polsce z ogromnym sprzeciwem. Politycy rządzącej koalicji zapewniają, że nie podwyższą wieku emerytalnego. Jednak zdaniem ekspertów dłuższa praca Polaków i Polek jest koniecznością, ze względu na wysokość emerytury.
Już teraz pracujący seniorzy mogą liczyć na szereg zachęt, m.in. zwolnienie z podatku, ale Agnieszka Łukawska uważa, że potrzebne jest zaplecze szkoleniowe i odpowiednia opieka zdrowotna. Jak dodaje ekspertka - obecnie na jednego emeryta pracuje średnio 1,8 osoby.
. – "Biorąc pod uwagę, że dzietność nam spada, coraz mniej się rodzi dzieci, czyli tych, którzy za 20–30 lat powinni wejść na rynek pracy, niektóre dane wskazują, że w przyszłości najprawdopodobniej to będzie około 1,3–1,4 pracującego na emeryta, czyli trend jest raczej niekorzystny" - mówi ekspertka.
I dodaje, że obecni 25-, 30-latkowie będą otrzymywali emerytury nie wyższe niż około 25 proc. ostatniej pensji.
Jak zachęcić Polaków do dłuższej pracy?
Jak mówi Agnieszka Łukawska – "Wydaje się, że wydłużenie aktywności zawodowej jest pewnym remedium na podniesienie emerytur, ale tego się nie da zrobić siłowo. Raczej trzeba szukać rozwiązań, żeby ludzie chcieli dalej pracować".
Jak podkreśla ekspertka, do tego potrzebna jest wielopłaszczyznowa i dobrze prowadzona polityka senioralna. Powinna ona w jakiś sposób m.in. zachęcać i pokazywać, że warto zostać dłużej na rynku pracy, ale też zadbać odpowiednio o dostępną opiekę zdrowotną. Bardzo ważne, żeby osoby będące obecnie na rynku pracy podnosiły swoje kwalifikacje, kształciły się, nadążały za zmieniającą się rzeczywistością.
– Ludzie powinni zrozumieć, że emerytura w wieku ustawowym to nie jest ten moment, kiedy będzie bardzo dużo pieniędzy z systemu obowiązkowego i rajskie życie z tego tytułu. Musimy sobie powiedzieć wprost, że bycie stypendystą ZUS to nie jest rozwiązanie na dostatnią przyszłość – mówi Agnieszka Łukawska.
PIT–0 dla pracujących seniorów
Pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnowali z pobierania emerytury, są zwolnieni z podatku dochodowego do kwoty ok. 85,5 tys. zł. Dodatkowo ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej, korzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.
Polecany artykuł: