Tankowanie samochodu

i

Autor: Jan Guss-Gasiński Ile kilometrów przejedzie Polak za dniówkę?

Ceny paliw

Podwyżka paliwa o 20 groszy za litr? Ceny na stacjach znowu w górę!

2023-01-28 13:33

Choć początek stycznia pod kątem cen paliw zaczął się spokojnie, eksperci ostrzegali, że potem sytuacja może znacznie się pogorszyć. Według analityków choć ceny oleju napędowego są stosunkowo stabilne, to ceny benzyny mogą je zacząć gonić. Podwyżki już się zaczęły i mogą wynieść nawet 10-20 groszy.

Ceny paliw idą do góry! Drożeje benzyna, diesel i autogaz

Jak czytamy na money.pl, już teraz ceny benzyny wzrosły o ok. 10 groszy. Jak twierdzą cytowani przez portal Urszula Cieślak i Rafał Zywert z reflex.com.pl, ceny hurtowe benzyny wzrosły o ponad 30 groszy względem początku stycznia, a w przypadku diesla zmiana wyniosła 12 groszy na litrze. Eksperci oceniają, że podwyżka cen hurtowych już przeniosła się na ceny detaliczne i co więcej, wiele wskazuje na to, że będą kolejne podwyżki (nawet o kolejne 10 groszy na litrze), w szczególności benzyny. Coraz droższy ma być też autogaz, który podrożał aż o 8 proc. od początku roku.

Według ekspertów Reflex obecnie średnio na stacji za benzynę 95 zapłacimy 6,64 zł/litr, benzynę 98 7,36 zł/litr, olej napędowy 7,65 zł/litr, a za autogaz 3,20 zł/litr. Według analiz benzyna 95 podrożała 10 groszy, benzyna 98 o 9 groszy, diesel o 2 grosze, a autogaz o 5 groszy. Warto zaznaczyć, że jeszcze w grudniu eksperci oczekiwali styczniowych podwyżek.

Kiedy odczujemy skutki sankcji?

Warto przypomnieć, że w 2023 roku w życie weszły sankcje na rosyjskie paliwo. Od 5 lutego Unia Europejska zaprzestanie import rosyjskiego paliwa i autogazu. Ponadto na światowych rynkach rosną ceny za baryłkę ropy. Jak piszą eksperci w komentarzu dla money.pl, wpływ embarga odczujemy dopiero na przełomie marca i kwietnia.

- Wpływ unijnego embarga na import rosyjskiego diesla do UE może być zauważalny dopiero w marcu/kwietniu ze względu na wysoki poziom zapasów diesla na rynku ARA oraz rekordowy poziom eksportu rosyjskiego diesla w grudniu i styczniu. Rynek oczekuje, że OPEC+ na zaplanowanym na 1 lutego spotkaniu online nie zmieni limitów produkcji - piszą Urszula Cieślak i Rafał Zywert z reflex.com.pl.

Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Sonda
Czy przerażają Cię obecne ceny paliw?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze