Autostrada

i

Autor: Monkpress / East News

Przegięli z cenami?

Podwyżki opłat na A4. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające

2023-02-01 21:20

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające ws. podwyżek opłat za przejazdy autostradą A4 - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o opłaty na odcinku Katowice - Kraków, gdzie zarządza spółka Stalexport Autostrada Małopolska.

UOKIK wszczął postępowanie ws. opłat na A4. Co zbadają kontrolerzy?

Urząd przekazał w komunikacie, że 1 lutego br. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sygnałami dotyczącym podwyżek opłat na autostradzie A4 na odcinku Katowice - Kraków, gdzie zarządza nią spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Firma zapowiedziała we wtorek wprowadzenie od 3 kwietnia br. podwyżek opłat za przejazd zarządzanym przez siebie odcinkiem autostrady A4. Opłaty na każdej bramce mają wynieść po 15 zł dla aut osobowych (dotąd 13 zł) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (dotąd 40 zł). - Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, przede wszystkim aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi - poinformował UOKiK.

Jak wygląda postępowanie UOKIK?

Jak wyjaśniono, w pierwszej kolejności UOKiK chce dowiedzieć się m.in., jakie są przyczyny dokonywanej podwyżki, jak przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady ustala ceny obecnie i jak realizował to w przeszłości, a także w jaki sposób zakres realizowanych prac remontowych wpływa na poziom cen oraz świadczoną usługę. Zaznaczono, że postępowanie wyjaśniające zawsze prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy - Po otrzymaniu wyjaśnień i ich analizie będziemy mogli stwierdzić, czy może występować w tym przypadku nadużywanie pozycji dominującej - czytamy w komunikacie. Przy okazji przypomniano, że UOKiK stawał już w obronie kierowców płacących za przejazd autostradą A4. Np. w wydanej w kwietniu 2008 r. decyzji stwierdzono, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi. Na Stalexport Autostradę Małopolską została wówczas nałożona kara finansowa w wysokości 1,3 mln zł. Decyzję potwierdziły sądy kolejnych instancji.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Kłopoty finansowe mogą prowadzić do poważnych problemów psychicznych.

Jak się przed tym ustrzec? Posłuchaj ważnych rad ekspertki!

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki