Podział Mazowieckiego został przeprowadzony na potrzeby unijnej statystyki. Dzięki temu w przyszłości region będzie miał lepszy dostęp do unijnych funduszy.
– Zależy nam na tym, by Polska w kolejnym rozdaniu budżetu UE otrzymała jak najwięcej pieniędzy. Statystyczne wyodrębnienie Warszawy wraz z okolicznymi powiatami zakwalifikuje pozostałą część województwa do wyższego wsparcia po 2020 r. – mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zobacz także: Eurostat: Mazowsze rozwija się najszybciej w UE
Z wnioskiem o podział Mazowsza na dwie jednostki statystyczne, przygotowanym z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Polska wystąpiła w lutym br. Teraz Europejski Urząd Statystyczny zaakceptował tę propozycję. MR uzasadnia, że gdyby do takiej zmiany nie doszło, region byłby zbyt bogaty, by móc liczyć na znaczną pomoc finansową z UE po 2020 r. – Podział taki jest korzystny z punktu widzenia polityki regionalnej. Łatwiej będzie ją prowadzić. W kolejnej perspektywie finansowej na Mazowszu będą realizowane dwa regionalne programy operacyjne. Zniknie dysonans czy te działania powinny silnie wspierać samą Warszawę, czy koncentrować się na mniej zamożnych obszarach województwa – podkreśla Jerzy Kwieciński.
Podział regiony został przeprowadzony m.in. w oparciu o takie dane jak poziom bezrobocia czy PKB na mieszkańca. Ma to przynieść korzyści przede wszystkim mniej zamożnej części województwa mazowieckiego. Ten obszar będzie korzystał ze wsparcia jako region słabiej rozwinięty. – Nie oznacza to jednak, że Warszawa i otaczające ją powiaty stracą możliwość korzystania z funduszy europejskich. Zmieni się sposób naliczania alokacji oraz zakres możliwego wsparcia. Dostępne będą pieniądze z Funduszu Spójności na duże inwestycje infrastrukturalne, ale także środki EFRR i EFS na projekty z zakresu przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, wzrostu innowacyjności, poprawy sytuacji na rynku pracy, edukacji, itp. – zapewnia Ministerstwo Rozwoju.
Czytaj również: Janosikowe bez zmian przez trzy lata
Od strony technicznej podział województwa polega na wydzieleniu w jego ramach dwóch jednostek statystycznych – tzw. NUTS 2. Pierwsza (warszawska stołeczna), położna w centralnej części regionu obejmować ma miasto stołeczne Warszawa oraz powiaty: legionowski, miński, nowodworski, otwocki, wołomiński, grodziski, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni. To teren, który zamieszkuje blisko 3 mln mieszkańców.
Reszta województwa wchodziłaby w skład tzw. części mazowieckiej regionalnej, z liczbą mieszkańców 2,4 mln.
Źródło: materiały prasowe MR, oprac. MK