Zaduszki 2020 - czy jest wolne? Czy w Dzień Zaduszny idziemy do szkoły i pracy?

i

Autor: Canva.com Zaduszki 2020 - czy jest wolne? Czy w Dzień Zaduszny idziemy do szkoły i pracy?

Polacy już muszą oszczędzać na... znicze! Co się dzieje?

2021-07-05 16:38

Chociaż dopiero zaczęło się lato, już mamy złe prognozy na listopad. Wygląda na to, że tegoroczne Zaduszki będą wyjątkowo drogie. Ceny parafiny nie pozostawiają wątpliwości - w Święto Zmarłych zapłacimy krocie za znicze. Szacuje się, że wkłady do zniczy będą nawet kilkadziesiąt procent droższe niż rok temu. Wszystko dlatego, że rosną ceny surowców.

Czekają nas wyjątkowo drogie Zaduszki. Za znicze, a zwłaszcza za wkłady do nich, zapłacimy kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu. Potem będzie drożej - donosi "Puls Biznesu".

W piątkowym wydaniu "Puls Biznesu" zwraca uwagę, że Polska to największy w Europie rynek zniczy.

- W ostatnich latach jego wartość szacuje się na około 1 md zł rocznie. Jesteśmy też unijnym liderem w produkcji i eksporcie świec - podaje dziennik.

SPRAWDŹIle wiedzą o nas banki. Jak sprawdzić BIK i jak poprawić swoją ocenę?

Gazeta informuje przy tym, że wszyscy producenci świec i zniczy w Polsce od kilku miesięcy borykają się z wielkim problemem: niespotykanym wzrostem cen surowców. "Ceny parafin są oparte na notowaniach giełdowych, które od początku roku do czerwca wzrosły o 69 proc. - mówi cytowany przez "PB" Mikołaj Szlagowski, szef działu komunikacji zewnętrznej Grupy Lotos.

Dziennik zauważa przy tym, że część zużywanej w Polsce parafiny sprowadzamy zza zagranicy.

- Cztery-pięć miesięcy temu 1 tonę produkowanej w Europie parafiny można było kupić za prawie 950 EUR (4,25 tys. zł). W czerwcu było to już prawie 1,55 tys. EUR (6,95 tys. zł). To wzrost o dwie trzecie, ale jeszcze bardziej, bo nawet o 90 proc., podrożała parafina sprowadzana ze Wschodu: z około 535 EUR (2,4 tys. zł) na początku roku do 1,02 tys. EUR (prawie 4,6 tys. zł) obecnie - czytamy w "Pulsie Biznesu".

- Mamy do czynienia z sytuacja, jakiej nie było w ostatnim dziesięcioleciu. Podwyżki wynikają z ograniczonej dostępności surowca - powiedział dziennikowi Przemysław Gibowski, prezes Firmy Gibowski, jednego z czołowych producentów w branży.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia
Sonda
Czy zwykle przed świętami odwiedzasz bliskich zmarłych na cmentarzu?
Najnowsze