Kradzieże w sklepach

i

Autor: Shutterstock Kradzieże w sklepach

Drożyzna w Polsce

Polacy kradną w sklepach na potęgę. Powód? Inflacja

2022-12-18 9:13

Od stycznia do października 2022 roku stwierdzono w Polsce aż o 30 proc. więcej kradzieży w sklepach niż rok wcześniej - informuje ekspert rynku handlu detalicznego Maciej Tygielski, powołując się na dane policji. Ocenia, że jedną z głównych przyczyn zwiększenia skali kradzieży w sklepach jest inflacja. Co najczęściej dosłownie znika ze sklepowych półek? W sklepach giną produkty żywnościowe i szybko zbywalne.

Ogromny wzrost kradzieży w sklepach

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Maciej Tygielski, dyrektor zarządzający w Grupie SkipWish, z oficjalnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do października 2022 stwierdzono o 29,5 proc. więcej przestępstw kradzieży w sklepach, niż w analogicznym czasie 2021 r. (w porównaniu do analogicznego okresu 2020 ten wzrost wyniósł 58,8 proc.) "Z kolei wykroczeń związanych z kradzieżą sklepową w tym roku było o 18 proc. więcej rok do roku niż w ubiegłym roku" - dodał. 

Dlaczego skala kradzieży w sklepach rośnie? "Jedną z głównych przyczyn jest wciąż rosnąca inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Można też dodać, że ludzie zaczęli kraść rzeczy, które do tej pory nie ginęły masowo ze sklepów. Co ewidentnie pokazuje, że społeczeństwo poważnie odczuwa skutki wysokiej inflacji. Ze sklepów ogólnie giną dwie kategorie towarów. Pierwsza to kategoria towarów szybko zbywalnych i za tym głownie stoją osoby, które robią to z pewnego przymusu. Druga kategoria, to towary luksusowe – np. perfumy, drogie alkohole, drobna elektronika itd. I za tymi kradzieżami głównie stoją zorganizowane grupy przestępcze.

"W ostatnim roku sytuacja mocno się na rynku zmieniła. Kiedyś konsumenci kradli raczej droższe produkty, kalkulując co im się bardziej opłaci, ale teraz to się odwróciło. Kradną właściwie wszystko jak leci, począwszy od zwykłych bułek, serów, art. mięsnych przez słodycze, drobną chemię gospodarczą, kosmetyki, a skończywszy na elektronice" - podał Tygielski.

Co kradną ze sklepów i dlaczego?

Według niego Polacy w ostatnim roku mocno zubożeli, a więc i drobnych kradzieży, z tzw. „przymusu” przybyło. Jeżeli miałbym się pokusić o jakąś prognozę, to uważam, że tych drobnych kradzieży będzie najwięcej przybywać, właśnie z powodu rosnących cen" - dodał.

Jak wskazał ekspert, bezpośrednio przed świętami częściej giną zabawki, które z pewnością później będą wykorzystywane jako prezenty.

Dodał, że automatyczne kasy zwiększają poziom kradzieży. "Polega to na tym, że co innego wbija się na kasę, a co innego ląduje w torbie z zakupami. Nie mówimy tutaj o przypadku, tylko o celowych działaniach osób, które próbują zwyczajnie mniej zapłacić za zakupy" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że sieci handlowe wyjątkowo nadzorują obrót przy tych kasach, tj. pracownicy ochrony lepiej i częściej monitują tego typu kasy, bo zdają sobie sprawę z tego, że tam często może dochodzić do kradzieży.

 Według eksperta na wzrost kradzieży w sklepach wpłynie nowelizacja kodeksu karnego, która zwiększa próg przestępstwa kradzieży z obecnych 500 zł do 800 zł. "Obecna kwota jest już dość wysoka, a podwyższenie jej o 60 proc. ośmieli złodziei do zwiększonej aktywności" - ocenił. 

Sonda
Czy robisz zakupy w dni wolne od pracy?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Najnowsze