Parlament Europejski, Unia Europejska

i

Autor: IBL

Polacy na emigrację wybierają Niemcy

2016-05-06 17:14

W maju mija piąta rocznica otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Z najnowszego raportu „Migracje zarobkowe Polaków" przygotowanego przez Work Service wynika, że 34 proc. naszych rodaków jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy.

Polacy, którzy zastanawiają się nad wyjazdem do pracy za granicę najchętniej wybierają obecnie naszych zachodnich sąsiadów. Jeszcze do niedawna na pierwszym miejscu plasowała się Wielka Brytania. Obecnie – jak pokazują najnowsze badania Work Service - już co trzeci Polak jako kraj pierwszego wyboru na emigrację zarobkową wskazuje Niemcy. Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat liczba zatrudnionych w Niemczech rodaków wzrosła prawie dwukrotnie. W maju 2011 roku u naszych zachodnich sąsiadów pracowało 184 tys. Polaków – jak podaje Bundesagentur fur Arbeit. W styczniu 2016 roku zatrudnienie w Niemczech znalazło już 354 tys. osób, co oznacza wzrost o 51proc.
- Polacy coraz częściej wybierają Niemcy jako kraj, w którym chcą żyć i pracować - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. - Niemiecki rynek pracy przyciąga ich przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki i większą dostępność pracy. Dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku – dodaje Inglot.

Możesz liczyć na wyższe zarobki
Wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak: pakowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto.
W latach 90-tych Polacy jeździli do Niemiec głównie do pracy sezonowej na tzw. szparagi. Obecnie znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Polacy pracują także w branży budowlanej jako pracownicy fizyczni, ale również jako kierownicy budowy czy inżynierowie. Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Z danych Bundesagentur fur Arbeit wynika, że 305 tys. Polaków opłaca w Niemczech składki na ubezpieczenia społeczne. To więcej o 215 tys. niż jeszcze cztery lata temu.

Zadbaj o swoje prawa
Polacy planujące pracę zarobkową w Niemczech muszą pamiętać o obowiązku meldunkowym - zameldować się trzeba w ciągu 7 dni (w niektórych landach – 14). We właściwym urzędzie skarbowym należy wystąpić o wydanie zastępczego zaświadczenia w sprawie karty podatkowej, a także założyć konto bankowe, na które będzie przelewane wynagrodzenie (z konta opłaca się czynsz za mieszkanie czy media. Podjęcie pracy na miejscu wiąże się z zawarciem umowy o pracę. Nie musi mieć ona formy pisemnej. Warto jednak zadbać o to, by była na piśmie. W ciągu miesiąca od zawarcia umowy pracodawca powinien sporządzić, podpisać i przedłożyć pracownikowi dokument z najważniejszymi okolicznościami zawartej umowy o pracę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze