Hubert Biskupski: Polacy nie lubią swojej pracy. I bardzo dobrze

2011-05-24 4:00

Firma Sedlak and Sedlak przedstawiła wyniki "Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy". No i wynika z nich, że z tą satysfakcją nie jest najlepiej. Tylko jedna trzecia czerpie satysfakcję ze swojej pracy.

Na pierwszy rzut oka taki wynik może szokować i skłaniać do nieprzychylnych komentarzy na temat naszego rynku pracy. Ot, malkontenci, których od czasu do czasu widzimy w urzędzie, sklepie czy na poczcie - opryskliwi, leniwi, niepomocni. Jednak po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, że to dobrze, iż Polacy nie lubią swojej pracy. Dlaczego? Ano dlatego, że przede wszystkim nie lubią jej z powodu zbyt małych zarobków - tak przynajmniej wynika ze wspomnianego powyżej raportu. Im mniejsza pensja i niższa funkcja, tym zadowolenie mniejsze (wśród tych, którzy zarabiają poniżej 2 tys. zł usatysfakcjonowanych jest tylko 15 proc., a wśród tych, którzy dostają powyżej 10 tys. zł jest już 60 proc. zadowolonych).

Takie wyniki ankiety wskazują na to, że polscy pracownicy chcą zarabiać więcej i chcą piąć się po szczeblach zawodowej kariery. Czasami ta chęć pozostaje tylko i wyłącznie chęcią. Nie przeradza się w żadne działanie i kończy się nieustającą frustracją. Ale w wielu wypadkach chęć robienia kariery oznacza dążenie do rozwoju, do kształcenia się i podejmowania nowych wyzwań. Także biznesowych.

Z jednej strony dobrze mieć zadowolonego pracownika, który nie narzeka na warunki pracy i płacy. Z drugiej strony, ktoś, kto zbyt szybko osiągnął zawodową satysfakcję, błyskawicznie spoczywa na laurach i przestaje przeć do przodu. Gdyby wszyscy byli zadowoleni, nasza gospodarka przestałaby się rozwijać. Na szczęście nie są.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze