Podatki w Polsce
W Polsce przeciętny obywatel oddaje państwu ponad 61 proc. wynagrodzenia w formie różnych podatków. W poprzednim roku obciążenie oscylowało wokół 60 proc., zatem nastąpił wzrost ciężaru podatkowego o prawie 2 p.p. - podaje Warsaw Enterprise Institute. Dla porównania na Słowacji ciężar obowiązkowych opłat, przypadających na statystycznego obywatela kształtuje się na poziomie 63 proc. Eksperci Warsaw Enterprise Institute wskazują także na wysoki poziom opodatkowania w Czechach (62,48 proc.), w Austrii (62,25 proc.) oraz w Słowacji (63,07 proc.).
Jak te dane oceniają specjaliści i autorzy raportu? Zdaniem Warsaw Enterprise Institute polityka fiskalna polskiego rządu to przejaw krótkowzroczności. Zwiększanie podatków krótkofalowo ma ograniczony pozytywny wpływ na budżet, ale długoterminowo szkodzi gospodarce, hamując rozwój przedsiębiorczości. Analitycy Instytutu Konserwatywnego MR Štefánika ostrzegają, że większe opodatkowanie wpływa negatywnie na konkurencyjność gospodarki i zatrudnienie, bo obarczeni wysokimi kosztami podatnicy emigrują do krajów przyjaznych podatkowo albo znajdują pracę w szarej strefie.
Plany podatkowe w Polsce
Autorzy raportu zauważają, że rządzący państwem zamiast zwiększać podatki, powinni skoncentrować się na ich redukcji i racjonalizacji wydatków publicznych. Autorzy analiz proponują redukcję wydatków publicznych m.in. na programy socjalne i służbę zdrowia, a także postulują zmniejszenie udziału państwa w gospodarce poprzez stopniową sprzedaż państwowych przedsiębiorstw. Oprócz tego za konieczną uważają eliminację subsydiów państwowych, które zakłócają konkurencję na rynku.