Sopot: Znaleźli duże pieniądze, a właściciel wyparował. Wkracza policja!

i

Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Sopot: Znaleźli duże pieniądze, a właściciel wyparował. Wkracza policja!

Polacy ZDECYDOWALI! Kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tysięcy złotych [SONDAŻ]

2021-03-17 13:25

Pomimo kilku modyfikacji w 2016 roku, dla wielu Polaków kwota wolna od podatku nie zmieniła się od 2009 roku. Chociaż gospodarka się zmienia, a ceny rosną, ta kwestia wydaje się zamrożona. Polacy jednak nie mają wątpliwości, że obecne zwolnienia podatkowe to za mało. O pojawiającej się w przeciekach na temat Nowego Ładu kwocie 30 tys. zł mówią w sondażu przeprowadzonym dla SE jasno - to dobry pomysł.

Polacy nie mają wątpliwości: kwota wolna od podatku jest zbyt niska. Przez wiele lat z obowiązku zapłaty podatku dochodowego w naszym kraju zwolnionych było dokładnie 3091 zł. Taką stawkę ustalono w 2009 roku i nie zmieniano aż do 2016 roku. Wcześniej była waloryzowana. Dla porównania w 2000 roku kwota wolna wynosiła nieco ponad 2295 zł. Obecnie tylko osoby zarabiające poniżej 8000 zł rocznie nie płacą podatku.

Przy dochodach między 13 tys. złotych a 85 528 złotych rocznie kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych (tak, to nadal wysokość kwoty wolnej od 2009 roku). Dochody od 85528 zł do 127000 zł obejmuje kwota degresywna od 3091 zł do 0 zł. Z kolei najbogatsi, którzy zarabiają powyżej 127000 zł nie mają żadnej kwoty wolnej. Jak wypadamy na tle innych państw? Nieciekawie. W Niemczech z podatku zwolnionych jest 37 500 zł, ale nawet ubożsi od Niemców Czesi podatku nie płacą nawet od ok. 29 815 zł.

ZOBACZ TEŻ: Emerytury bez podatku - czy Jarosław Kaczyński dostanie podwyżkę?

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki

Czy to oznacza, że większość polskich pracowników już do końca kariery będzie towarzyszyć "magiczna" kwota 3091 złotych? Sygnały o podniesieniu kwoty wolnej pojawiają się od dawna. W związku z zapowiedziami wprowadzenia Nowego Ładu, pojawiają się nieoficjalne informacje, że według planów PiS kwota wolna od podatku ma wynosić 30 tys. zł, a emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł.

Czy to dobre rozwiązanie? Polacy nie mają co do tego wątpliwości. W sondażu Pollster na zlecenie "Super Expressu” zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała jasno: "TAK, WYŻSZA KWOTA WOLNA TO DOBRE ROZWIĄZANIE".

W mediach pojawiły się informacje, że rząd może planować podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Jak oceniasz taki pomysł?

i

Autor: GRAFIKA SE Marcin Podziemski

Jako dobry pomysł oceniło to 49 proc. respondentów. Kolejne 30 proc. uznało, że to raczej dobry pomysł. Razem daje to 79 proc. zwolenników podniesienia kwoty wolnej od podatku!

Ilu jest przeciwników takiego scenariusza? Za bardzo zły pomysł, podniesienie kwoty uznało 3 proc. ankietowanych, a 5 proc. uznało, że to raczej zły pomysł.

W mediach pojawiły się informacje, że rząd może planować podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Jak oceniasz taki pomysł?

  • Bardzo dobry pomysł 49%
  • Raczej dobry pomysł 30%
  • Raczej zły pomysł 5%
  • Bardzo zły pomysł 3%
  • Trudno powiedzieć 13%

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 15-16 marca 2021 roku metodą CAWI na próbie 1036 dorosłych Polaków

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze