Jarosław Kaczyński

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER Jarosław Kaczyński

Emerytury bez podatku - czy Jarosław Kaczyński dostanie podwyżkę?

2021-03-17 11:53

W sobotę, 20 marca rząd premiera Mateusza Morawieckiego przestawi swój nowy program zmian systemowych tzw. "Nowy Ład". Według założeń ma to być gotowy plan wyjścia kraju z dołka gospodarczego spowodowanego pandemią. Wśród pomysłów Prawa i Sprawiedliwości znalazł ma się również plan zwolnienia emerytur z opodatkowania. Czy w takim razie Jarosław Kaczyński również będzie mógł liczyć na wyższą emeryturę?

Według doniesień prasowych wśród pomysłów zawartych w "Nowym Ładzie" ma znaleźć się m.in. waloryzacja 500+, która spowoduje, że pieniądze przyznawane rodzinom będą miały większy wpływ na domowy budżet niż ma to miejsce teraz (rosnąca inflacja powoduje, że za 500 zł kupimy teraz znacznie mniej niż miało to miejsce 5 lat temu, kiedy program wchodził w życie). W programie ma znaleźć się także znacznie wyższa kwota wolna od podatku (jak donosi portal OKO.press ma to być nawet 30 tys. zł), a także zwolnienie emerytów z podatku.

Czytaj też: ZUS zabiera zasiłki kobietom w ciąży i za urlop macierzyński. Wszystko przez kontrole L4

W jednej z niedawnych wypowiedzi prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pomoc dla seniorów ma stać się jednym z głównych filarów polskiego "Nowego Ładu". Co to oznacza dla przeciętnego emeryta?

Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński otrzyma wyższą emeryturę po wprowadzeniu "Nowego Ładu"?

W tym momencie, według obowiązujących przepisów, każda emerytura w Polsce jest pomniejszana o kwotę podatku dochodowego. Jest to w rzeczywistości swoiste podwójne opodatkowanie, gdyż najpierw przez całą karierę zawodową nasze pensje są pomniejszane o kwotę składki ZUS, a także podatku dochodowego, aby następnie, po przejściu na emeryturę, kolejny raz zmniejszyć nasz dochód o kwotę podatku dochodowego. 

Zobacz również: Nie daj się nabrać! Nowa metoda oszustw za pomocą fałszywej strony Allegro

Teraz, przez wprowadzenie "Nowego Ładu", Prawo i Sprawiedliwość planuje zwolnić emerytów z opodatkowania. Jednak nie każdy senior będzie mógł cieszyć się z wyższych przelewów emerytalnych. Partia rządząca planuje zwolnić z podatku jedynie emerytów otrzymujących do 2500 zł brutto. Tak więc wracając do pytania, czy Jarosław Kaczyński będzie mógł liczyć na wyższe świadczenie emerytalne po wprowadzeniu "Nowego Ładu"? Odpowiedź brzmi... nie, gdyż prezes PiS będzie otrzymywał znacznie wyższą emeryturę.  

Sonda
Czy popierasz pomysł zwolnienia emerytur z podatku?
Express Biedrzyckiej - Robert Winnicki: Rozmowa o koalicji z PiS po wyborach
Najnowsze

Materiał sponsorowany