Zwolnienie lekarskie w ciąży wstecz

i

Autor: Getty images Zwolnienie lekarskie w ciąży wstecz - kiedy można je wystawić?

ZUS zabiera zasiłki kobietom w ciąży i za urlop macierzyński. Wszystko przez kontrole L4

2021-03-17 8:16

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim, czyli popularnym L4 ma się, zgodnie z nazwą zwolnienia, leczyć. To nie jest urlop, więc nie powinien w tym czasie remontować domu czy odwiedzać znajomych. ZUS dla cwaniaków nie ma litości i przeprowadza gigantyczne kontrole. Niestety, ich efektem padły też kobiety w ciąży czy mamy na urlopach macierzyńskich, którym ZUS zabrał pieniądze przez zawirowania w czasie pandemii.

Masz zwolnienie lekarskie? ZUS dokładnie sprawdza wystawione L4. Od kiedy wybuchła w Polsce pandemia, inspektorzy sprawdzili ponad ćwierć miliona zwolnień lekarskich, czego efektem było wstrzymanie lub zmniejszenie zasiłków chorobowych dla 200 tysięcy osób. Jak informuje "Fakt", w ten sposób ZUS oszczędził ćwierć miliarda złotych, a niemal drugie tyle wyniosły zakwestionowane zasiłki m.in. dla kobiet na urlopach macierzyńskich i kobiet w ciąży.

W tym ostatnim przypadku pojawia się problem. Jak zauważa dziennik, kolejne tarcze antykryzysowe wprowadziły zmiany niekorzystnego naliczania zasiłków wypłacanych w czasie ciąży i po narodzinach, gdy pracodawca z powodu COVID-19 zmniejszył pensje pracowników. To sprawiło, że młode mamy miały związane ręce, a ZUS musiał pieniądze zabrać.

W innych przypadkach chodzi już o zwykle o czyste cwaniactwo. Co ciekawe inspektorzy ZUS nie musieli się w większości fatygować, by odwiedzać kontrolowane osoby w domach. Po prostu analizowali otrzymaną dokumentację.

- Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich, także osoby, które kiedyś były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia. Sprawdzamy także osoby, które mają bardzo wysoką podstawę wymiaru zasiłku albo przebywają na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia - wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Dramat matki z Żyrardowa. Sąd chce zabrać jej dzieci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze