ZUS w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

OFE – Wady i zalety transferu pieniędzy do ZUS

2021-03-16 13:52

Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych i pieniądze na prywatnych kontach Polaków lub ZUS. Wreszcie, jak zapowiada rząd, będziemy mogli w pełni dysponować swoimi środkami z OFE. Czy jednak aby na pewno Indywidualne Konta Emeryckie będą w pełni nasze? Czy będziemy mogli z IKE korzystać jak z konta bankowego? Jaka będzie różnica między IKE czy ZUS? Może lepiej podjąć decyzję o przelewie pieniędzy do ZUS? Sprawdź, jakie są wady i zalety transferu pieniędzy do ZUS.

Wielka reforma emerytalna czyli rozpoczęcie procesu ostatecznej likwidacji OFE ruszy już w wakacje 2021. Wtedy też Polacy będą musieli zdecydować, czy zgromadzone w OFE środki chcą przenieść do IKE czy do ZUS. Opcja z Indywidualnymi Kontami Emeryckimi jest automatyczna. By nasze pieniądze z OFE trafiły na konto ZUS trzeba będzie od 1.06.2021 do 2.08.2021 wypełnić odpowiednią deklarację.

IKE to twór nowy, więc wielu Polaków zapewne będzie wolało, by było "po staremu", a więc by środki z OFE trafiły do ZUS. Kusi też perspektywa braku opłaty przekształceniowej. Osoby, których pieniądze trafią do IKE zobaczą tam o 15-proc. mniej środków, niż faktycznie zgromadziły w OFE. Transfer pieniędzy do ZUS sprawia, że tyle pieniędzy, ile mieliśmy w OFE, tyle trafi na nasze konto ZUS.

SZOK! Głodowa emerytura Krzysztofa Cugowskiego z Budki Suflera. Za te pieniądze nie da się przeżyć!

Kolejny plus jest taki, że środki z OFE od razu zwiększają nasz stan konta w ZUS a tym samym przyszłą emeryturę. Środkami na naszym koncie dysponuje państwo, a dodatkowe te są waloryzowane. W teorii to bardzo bezpieczne, w praktyce... w przypadku znaczące pogorszenia kondycji finansów publicznych nasze środki w ZUS zaczną tracić na wartości. Środków z OFE w ZUS nie możemy jednorazowo wypłacić (będziemy je otrzymywać wraz z naszą emeryturą), a w razie naszej śmierdzi nikt ich nie odziedziczy - staną się własnością ZUS, czyli państwa.

ZOBACZ: Emerytura bez podatku. Ujawniamy, kto zyska, a kto straci

Sonda
Rząd ostatecznie likwiduje OFE. Co zrobisz ze zgromadzonymi tam pieniędzmi?
Express Biedrzyckiej - Marek Belka: PiS podniesie podatki
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze