Emerytury

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emerytura bez podatku. Ujawniamy, kto zyska, a kto straci

2021-03-16 4:01

Seniorzy w ostatnich latach otrzymują pokaźne transfery finansowe ze strony państwa. Według ostatnich przecieków, na dniach rząd PiS planuje kolejne benefity dla emerytów. Mowa o wprowadzeniu emerytur bez podatku do 2,5 tys. zł. Na jakiej zasadzie będą liczone emerytury? Czy seniorzy, którzy do tej pory mieli wyższą emeryturą, mogą na tej zmianie stracić? O możliwe warianty zapytaliśmy eksperta. Zobacz, kto zyska, a kto straci na emeryturze bez podatku.

Rok 2021 to dobry rok dla emerytów i rencistów. Poza najwyższą od 11 lat waloryzacją świadczeń większość z nich otrzyma dwa dodatkowe świadczenia. W kwietniu do portfeli Polaków trafią trzynaste emerytury, a pod koniec roku około 9 mln seniorów otrzyma "czternastkę". Wszystko wskazuje na to, że PiS zrezygnował z walki o młodych wyborców. 20 marca rząd ogłosi program odbudowy po kryzysie - "Nowy Ład". To gotowe rozwiązania, które mają pomóc gospodarce wyjść na prostą i wesprzeć Polaków, których finanse zostały nadszarpnięte przez pandemię koronawirusa. Mówi się już teraz, że najważniejszą częścią programu mają być: kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł, czyli kolejne pomysły na zysk dla osób starszych. Emerytury bez podatku oznaczają więcej pieniędzy w kieszeniach po otrzymaniu wypłaty świadczenia emerytalnego z ZUS. Czy aby na pewno? Kto najbardziej zyska na zwolnieniu z PIT? Sprawdzamy możliwe warianty i pytamy o nie eksperta. 

ZOBACZ: Oto prawda o zarobkach w Polsce. Tyle wypłaty dostajemy

PiS tworząc tzw. Nowy Ład chce zwolnić z podatku emerytów, których świadczenia nie przekraczają 2,5 tys. złotych brutto. Tak więc senior, który pobiera emeryturę w wysokości 1,5 tys. zł brutto (na rękę otrzymuje około 1270 zł), po wprowadzeniu emerytury bez podatku, w kieszeni zatrzyma 95 zł miesięcznie. Osoba, która ma emeryturę w wysokości 2 tys. zł brutto (1,7 tys. zł na rękę) zatrzyma miesięcznie dodatkowe 141 zł, z kolei senior z miesięcznym świadczeniem 2,5 tys. brutto (2 tys. na rękę) co miesiąc otrzyma aż 187 zł więcej. Czy to możliwe, że kwota wolna od podatku obejmie wszystkich emerytów? Jeśli tak, to jaki podatek zapłacą osoby, które pobierają świadczenie emerytalne w wysokości 2,6 tys. zł brutto miesięcznie? Czy podatek będzie odliczony tylko od 100 zł? Jak widać, scenariusze tego projektu mogą być różne. O odpowiedź na pytanie, kto zatrzyma najwięcej pieniędzy na koncie dzięki nowemu programowi rządu, zapytaliśmy eksperta z Instytutu Emerytalnego - Oskara Sobolewskiego. 

Prawnik na chwilę obecną stwierdza, że poza seniorami z najniższym świadczeniem w kraju, na nowym projekcie PiS na pewno zyskają kobiety. Dlaczego? - Na emeryturze bez podatku do 2500 zł zdecydowanie częściej zyskają kobiety, to one statystycznie otrzymują dużo niższe świadczenia w wysokości około 2000 zł w porównaniu do mężczyzn, którzy otrzymują średnio około 3000 zł emerytury. Nie znając projektu (o ile w ogóle taki już został przygotowany) można powiedzieć, że duża grupa emerytów skorzystałaby na tego rodzaju uldze, byłoby to rozwiązanie systemowo dużo korzystniejsze i bardziej sprawiedliwe od 13. i 14. emerytury, pytanie tylko czy ulga w postaci 2500 zł kwoty wolnej objęłaby tylko osoby otrzymujące taką kwotę, czy każdego emeryta - wyjaśnia ekspert. 

W jaki sposób kwota wolna od podatku mogłaby objąć wszystkich emerytów pobierających świadczenia z ZUS? Oskar Sobolewski sugeruje, że nowy program PiS mógłby działać na takiej samej zasadzie, jak działa wypłacanie 14. emerytury - "złotówka za złotówkę".  - Inny możliwy scenariusz, to kwota wolna, ale dla osób otrzymujących świadczenie powyżej 2500 zł proporcjonalnie zmniejszana złotówkę za złotówkę tak jak ma to miejsce w przypadku 14. emerytury, najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kwoty wolnej dla każdego emeryta. Obecnie ciężko ocenić, który scenariusz wygra, o ile w ogóle któryś wygra. Niemniej należy pozytywnie ocenić tego rodzaju propozycje, bowiem kwota wolna od podatku jest na bardzo niskim poziomie i należy ją podnieść jak najszybciej, powinna to być jednak część poważnych zmian w systemie emerytalnym w Polsce - podsumowuje ekspert. Póki nie poznamy wariantu, który wybrała partia rządząca, ciężko stwierdzić, którzy emeryci mogą stracić na nowym rozwiązaniu. 

Nowy Ład to propozycja PiS dla Polski, o którym premier Morawiecki mówi, że będzie "kołem zamachowym dla wyjścia z kryzysu". Program może okazać się także dla wielu seniorów nową finansową rzeczywistością. O planie na Nowy Ład mówił m.in. Jarosław Kaczyński, nazywając program "bardzo poważną propozycją dla społeczeństwa". "Nowy Ład jest wielką szansą dla kraju, dla wielu polskich rodzin, ogólnie dla wielu ludzi, także tych, którzy ze względu na wiek już rodzin nie mają – mówił lider PiS. Więcej szczegółów na ten temat poznamy prawdopodobnie 20 marca.

SPRAWDŹ: Odszkodowania za szczepienia. Polacy chcą pieniędzy za ostre powikłania! Kiedy je dostaną? Znamy datę

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić emerytury bez podatku?
Najnowsze