pieniądze

i

Autor: pixabay.com

Oto prawda o zarobkach w Polsce. Tyle wypłaty dostajemy

2021-03-15 12:34

Polacy zarabiają już niemal bilion zł rocznie - tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Czy to dużo? Na pierwszy rzut oka, owszem, ale kiedy dokładnie przeanalizujemy dane, to pensja przeciętnego Polaka wcale nie będzie wysoka. Sprawdź całą prawdę o wynagrodzeniach Polaków.

Coroczne badania mówią, że większość Polaków nie jest zadowolona z poziomu swoich wynagrodzeń. Statystyki mówią także, że średnia płaca w naszym kraju, porównując rok do roku, cały czas rośnie. Jaka jest prawda? Ministerstwo Finansów opublikowało dane na temat wynagrodzeń Polaków za 2019 rok. Ile wyniosły nasze zarobki? 982 mld złotych. Kwota na pierwszy rzut oka robi wrażenie. To oczywiście suma przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne i opodatkowaniem. Warto jednak zaznaczyć, że składają się na nią: praca etatowa w wysokości 600 mld zł, emerytury i renty - 60 mld zł, a także po 40 miliardów zarobione przez jednoosobowych przedsiębiorców i zatrudnieniowych na tzw. "śmieciówkach". Co więcej, średnia pensja na poziomie 5 tys. zł (dane GUS) to tylko statystyka. Z bardziej szczegółowej analizy wynika, że przeciętny Polak na rękę zarabia miesięcznie zaledwie...2,3 tys. zł.

ZOBACZ: Odszkodowania za szczepienia. Polacy chcą pieniędzy za ostre powikłania! Kiedy je dostaną? Znamy datę

Dane Głównego Urzędu Statystycznego podawały, że w 2019 roku pensja średnia Polaka wynosiła 4918,17 zł. Ile to będzie na rękę? Przy umowie o pracę otrzymamy 3556 złotych netto. Według wyliczeń portalu money.pl, przeciętny Polak, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne zarabia rocznie na rękę niespełna 28 tys. złotych. Miesięcznie więc otrzymuje netto około 2326 złotych. Dane portalu pokazują, że średni zarobki w Polsce mocno są zawyżane przez osoby, które zarabiają najlepiej. Tych jest coraz więcej, jak wynika z danych, rośnie liczba obywateli w drugim progu podatkowym - powyżej 85,5 tys. zł rocznie. Podatek w skali 32 proc. zapłaciło 1,2 mln osób (4,8 proc. ogółu), o 200 tys. osób więcej niż w 2018 r. i o 337 tys. więcej niż w 2017 r. Ci podatnicy zapłacili fiskusowi 38 mld zł.

SPRAWDŹ: Nowy Ład. ZAROBKI Polaków będą wyższe? Wygadał się rzecznik rządu!

Sonda
Czy uważasz, że średnia pensja w Polsce jest wysoka?
Andrzej Duda na zakupach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze