Polakom do życia nie jest potrzebna pensja minimalna

2018-06-12 11:58
złotówki monety PLN
Autor: Shutterstock

Minimalna pensja krajowa w 2018 roku wynosi 2100 złotych brutto za miesiąc pracy, czyli 1530 złotych „na rękę”. Jednak z badań wynika, że potrafimy przeżyć nawet za mniej! Centrum Badania Opinii Społecznych wyliczyło dokładnie ile potrzebujemy na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, ile na życie na średnim poziomie i ile na życie w dostatku. Aż trudno uwierzyć jak niewiele wystarcza nam do przeżycia.

Kiedy polski rząd ustala właśnie wysokość pensji minimalnej na przyszły rok, CBOS przedstawiło wyniki badania sprawdzającego „za ile” Polacy potrafią „przetrwać miesiąc”. Okazuje się, że zdaniem ankietowanych, na zaspokojenie podstawowych potrzeb nie potrzeba wcale płacy minimalnej. Na miesiąc Polakom miałoby wystarczać 1467 złotych „na rękę” na osobę w gospodarstwie domowym. Jeżeli chcielibyśmy żyć na średnim poziomie, musielibyśmy otrzymywać dochód w wysokości 2317 złotych, czyli więcej niż minimalna krajowa. Na dostatnie życie miałoby, zdaniem ankietowanych przez CBOS, wystarczyć 3605 złotych – to niewiele więcej od średniej krajowej, która netto wynosi ok. 3500 złotych za miesiąc pracy.

Ciekawe są jednak wyniki badania CBOS-u gdy spojrzymy na ilość osób w gospodarstwie domowym. Przy jednoosobowym gospodarstwie nasze „minimum” miałoby wynosić 2024 złotych netto. Przy dwuosobowym gospodarstwie domowym (dwie osoby dorosłe) byłoby to 3289 złotych, czyli nieco ponad 1600 złotych na osobę. Im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym mniejszy dochód „na głowę” potrzebny jest do przeżycia. Przy czteroosobowym gospodarstwie domowym (dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci) według badania CBOS-u potrzeba nam 1007 złotych „na głowę” by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.

- Wraz ze wzrostem liczby osób w gospodarstwie domowym wzrastają oczekiwania dochodowe, lecz nie wprost proporcjonalnie do liczby osób w gospodarstwie – postulowane dochody per capita spadają wraz z liczbą osób w gospodarstwie domowym. - Zauważa Małgorzata Omyła-Rudzka w opracowaniu badania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze