Mężczyzna chciał rzucić się po pociąg. W porę uratowali go policjanci

i

Autor: Policja Lubuska Mężczyzna chciał rzucić się po pociąg. W porę uratowali go policjanci

Policjanci mają MILIONY NIEZAPŁACONYCH nadgodzin! Są przepracowani i zestresowani

2019-10-02 12:47

Polska policja woła o pomoc – brakuje rąk do pracy! Komenda Główna Policji udostępniła właśnie dane nierozliczonych nadgodzin funkcjonariuszy w Polsce. Liczba przeraża – niemal 2,7 mln dodatkowo przepracowanych godzin, czyli prawie 130 tys. dni roboczych! Sytuacja jest dramatyczna, a w ocenie związkowców lepiej nie będzie.

Oto liczby, które pokazują, jak przepracowani są polscy policjanci – na dzień 30 czerwca 2019 roku w KGP było 144 tys. nierozliczonych nadgodzin, w szkołach policji niemal 8 tys., a w KWP/KSP przeszło 2,5 mln! To sprawia, że łączna liczba nadgodzin, których policjanci nie rozliczyli, wynosi 2 691 063 godzin, czyli 128 145 dni roboczych i (licząc wg dzisiejszego roku, który ma 251 dni roboczych) 510 lat. Gdyby przypadało to na jednego policjanta oznaczałoby, że mógłby on być funkcjonariuszem za rządów… króla Zygmunta I Starego. Można się uśmiechnąć, ale sytuacja jest poważna, bo stanowi zagrożenie także dla obywateli.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tak oszukują nas w sklepach! Polskie warzywa i owoce nie są z Polski

- To jest problem, który nawarstwiał się od lat – ocenia podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. - Mamy w Polsce ponad 98 tys. funkcjonariuszy, i ok. 6 tys. wakatów i ta druga liczba wciąż rośnie. To sprawia, że policjanci biorą nadgodziny, bo gdyby tak nie było, to niektóre jednostki miały by problem z funkcjonowaniem, a obniżyłoby poziom bezpieczeństwa. Tak pracując funkcjonariusze są przemęczeni, popełniają błędy – twierdzi przewodniczący i dodaje, że nie sądzi, by liczba nadgodzin się zmniejszała, a wręcz przeciwnie.

Co istotne, nierozliczone nadgodziny oznaczają… że są niewypłacone. Za prawie 2,7 mln nadgodzin policjanci nie zobaczyli jeszcze ani złotówki bądź dnia wolnego.

- Ustawa, która weszła w życie w lipcu 2019 roku mówi, że nadgodziny muszą być rozliczone w ciągu 6 miesięcy, czyli w pierwszym kwartale 2020 roku – tłumaczy przewodniczący NSZZ PWW. - To jednak przełożony decyduje, czy policjanci otrzymają za dodatkową pracę pieniądze, czy czas wolny. Na drugie rozwiązanie raczej się nie zdecydują, bo przez wspomniane braki kadrowe jest to niemożliwe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze