portfel emerytura podwyżki

i

Autor: Shutterstock portfel emerytura podwyżki

Polscy emeryci biedują. Większość z nich pobiera emeryturę mniejszą niż minimalna

2017-09-20 18:35

Niższy wiek emerytalny, który będzie obowiązywać od 1. października br. to nie tylko możliwość szybszego przejścia na emeryturę. Może mieć także negatywne skutki, bowiem im krótszy staż pracy, tym niższa wysokość świadczenia. Pokazują to dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wskazują, że niższą niż minimalną emeryturę pobiera już dwa razy więcej seniorów niż w ubiegłym roku.

W Polsce powszechny jest stereotyp emeryta, który dostaje świadczenie w wysokości kilkuset złotych i któremu zazwyczaj nie starcza na opłaty oraz leki, nie mówiąc już o pozostałych wydatkach. Nie jest to twierdzenie bezpodstawne, bowiem liczba świadczeniobiorców, którym przysługuje emerytura poniżej minimalnego świadczenia w wysokości 1 tys. złotych brutto wzrosła i obecnie wynosi już 250 tys. osób. W zeszłym roku takich osób było 130 tys., a zaledwie 4 lata temu niecałe 91 tys.

Zobacz koniecznie: Polacy szturmują ZUS. Jak wypełnić wniosek o emeryturę? [KROK PO KROKU]

Tajemnicą nie jest, że co roku przybywa „groszowych" świadczeń. Nie brakuje emerytów, którzy otrzymają miesięcznie z ZUS nawet 7 groszy czy kilka złotych. Choć sytuacja z całą pewnością jest absurdalna, wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby odłożonych składek. Wypłata minimalnego świadczenia w wysokości 1 tys. złotych brutto obowiązuje, ale obejmuje po pierwsze seniorów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a po drugie: trzeba posiadać odpowiedni staż pracy, a wynosi on 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Największy problem dotyczy więc osób, które pracowały "na czarno" lub w oparciu o umowy cywilnoprawne. Jak pokazują dane, na tzw. śmieciówkach jest zatrudnionych obecnie blisko 4,6 mln osób. Nie odprowadzają oni składek, a ZUS rocznie traci na tym w sumie 5 mld złotych. W przyszłości odbije się to jednak na ich kieszeniach i co najważniejsze: na wysokości emerytur.

Sprawdź również: Polacy pracują ponad normę. Nawet powyżej 45 godzin tygodniowo

Seniorzy mogą korzystać co prawda z różnego rodzaju wsparcia: kilkusetzłotowego zasiłku, darmowych bonów na opał czy leków dla osób powyżej 75. roku życia. Do ich dyspozycji są także przykościelne jadłodajnie, a jeśli nie są w stanie płacić za czynsz za mieszkanie są przenoszeni do lokali socjalnych. Jednak nie jest to godny poziom życia na jaki zasługują, często mając na swoim koncie 30-letni staż pracy.

Polecamy: Tu powstanie polskie centralne lotnisko "Port Solidarności"

Przeczytaj także: Będziemy płacić kaucję za puszki i butelki PET? Nowe analizy resortu środowiska

 

Źródło: GW/businessinsider.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze