Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Polscy emeryci toną w długach. Sprawdź, gdzie mają najwięcej zaległości

2021-10-25 14:26

Choć polscy seniorzy powinni mieć coraz lepszą sytuację ekonomiczną ze względu na trzynaste i czternaste emerytury oraz waloryzację rent i emerytur, to okazuje się, że wcale tak kolorowo nie jest. Choć z Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie emerytów spadło z 6,4 mld zł w styczniu tego roku do 5,9 mld zł obecnie, to wciąż wielu seniorów tonie w długach. Największe zaległości wobec swoich wierzycieli mają seniorzy ze Śląska. To pula rzędu 996 mln zł.

Emeryci teoretycznie mają coraz lepiej. Ich sytuację ekonomiczną mają poprawiać trzynasta, a w tym roku to i czternasta emerytura. Ale mimo wszystko wciąż wielu seniorów tonie w długach. W Polsce mamy 331,5 tys. zadłużonych seniorów. Średnie zadłużenie emerytów wynosi 17 992 zł. Okazuje się, że w najgorszej sytuacji są mieszkańcy województwa śląskiego. Ich zaległości wynoszą 996 mln zł. Drugie na tej niechlubnej liście plasuje się Mazowsze z 823 mln zł, a trzeci Dolny Śląsk, gdzie zadłużenie seniorów doszło do 574 mln zł. Rekordzistą pod tym względem jest 74-letni mieszkaniec województwa łódzkiego, którego dług oszacowano na 9,1 mln zł. To zadłużenie wobec banku i firmy ubezpieczeniowej. Emeryci największych długów nie mają w bankach, ale w firmach windykacyjnych i funduszach sekurytyzacyjnych, które to odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli.  Z danych KRD wynika, że seniorzy 952 mln zł powinni spłacić w instytucjach finansowych: bankach, firmach pożyczkowych, towarzystwach ubezpieczeniowych 952 mln zł. Natomiast 522 mln zł to nieuregulowane opłaty administracyjne, głównie alimenty, a 105 mln zł - zaległości czynszowe. Niezapłacone rachunki z telefon, telewizję i internet wynoszą blisko 100 mln zł.

Według analityków przez wiele lat zadłużenie najstarszych Polaków, widniejące w bazie danych KRD stale rosło. W 2018 r. seniorzy zalegali ze spłatą 7,05 mld zł; potem dług systematycznie malał, a obecnie sięga 5,9 mld zł.

Tańczące z promocjami 22.10.2021
Sonda
Czy rząd powinien wypłacić emerytom 15. świadczenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze