Pieniądze

i

Autor: Shutterstock Pieniądze

Polska gospodarka w świetnej kondycji. PKO Bank Polski przedstawił analizy ekonomiczne na 2019 rok

2019-03-07 13:17

Po okresie gdy globalne gospodarki notowały znaczące wzrosty nastał czas, kiedy sytuacja na rynkach światowych mocno spowalnia. Jednak jak zapewniają ekonomiści z PKO Banku Polskiego spodziewany jest okres stabilizacji globalnej koniunktury w dalszej części 2019 roku. Polska gospodarka weszła w łagodną fazę spowolnienia co widoczne jest w rocznej dynamice PKB, która w czwartym kwartale 2018 roku obniżyła się do poziomu 4,9 proc. (z 5,1 proc. w tym samym okresie rok wcześniej).

Sytuacja polskiej gospodarki jest ściśle powiązania z zachowaniem globalnym. Notowany na całym świecie wzrost spowalnia. Wpłynęło na to wiele czynników. Chińska gospodarka w czwartym kwartale 2018 roku rosła najwolniej od lat 90-tych. Również Niemcy stanęli na krawędzi recesji, a to właśnie niemiecka gospodarka bardzo wypływa na to co dzieje się w naszym kraju. Jak podkreśla Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, istotnym źródłem słabych wyników na arenie globalnej są „wojny handlowe” takiej jak tak pomiędzy USA, a Chinami, a nawet brexit. Co ciekawe, eksperci zaznaczają znikomy wpływ inflacji na ogólne wyniki polskiej gospodarki. W połączeniu z ustawą o „zamrożeniu” cen prądu szacuje się, że inflacja w 2019 roku będzie o wiele niższa niż początkowo zakładano.

Analizy ekonomistów PKO Banku Polskiego wskazują na nieznaczny spadek dynamiki PKB w Polsce w stosunku to prognoz dla światowej koniunktury. Zakładają oni, że w 2019 roku wyniesie on 4,1 proc, względem 5,1 proc. w 2018 roku. Niższe tempo wzrostu będzie widoczne w pierwszych miesiącach roku, natomiast w jego drugiej połowie, wzrost gospodarczy przyspieszy, m.in. za sprawą rosnącej dynamiki konsumpcji. Przyczyni się do tego realizacja zapowiedzianych przez rząd działań, które zwiększą dochody gospodarstw domowych takich jak np. rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko w rodzinie.

Czy bezrobocie nadal będzie spadać?

Rok 2018 był rokiem rekordowo niskiego bezrobocia. Wiele segmentów rynku pracy zmagało się ze zbyt niską liczba pracowników, którą przynajmniej w części wypełniali imigranci. Jednak dane ZUS o migracji wskazują, że napływ cudzoziemców może znacząco wyhamować. Jak powiedziała Marta Petka-Zagajewska, Kierownik Zespołu Analiz Makroekonomicznych dla PKO Banku Polskiego, w kwestii spadków bezrobocia doszliśmy do ściany. Najważniejszym aspektem jest teraz zwiększanie stopy aktywizacji zawodowej. Znaczenie mają przede wszystkim trzy grupy, których aktywność zawodowa względem innych krajów Unii Europejskiej jest za nisko. Należą do nich osoby młode, osoby starsze oraz kobiety do 34 roku życia. Zmiany zapowiedziane w pakiecie fiskalnym powinny, przynajmniej częściowo, stymulować poprawę aktywności zawodowej kobiet. W przyszłości jednak trzeba bezie położyć większy nacisk na aktywizację osób powyżej 55 roku życia.

Najlepszy rok dla finansów publicznych

Miniony rok był szczególnie dobry dla polskich finansów publicznych. Osiągnięto najniższy w historii deficyt budżetu, zarówno nominalnie jak i względem PKB. Dokonana strukturalna naprawa kondycji finansów pozwala na wdrożenie programów społecznych, co nie spowoduje konieczności nowelizacji budżetu na rok 2019 ani naruszenia unijnego limitu dla deficytu fiskalnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze