„Polska jest jedynym dużym krajem UE, w którym zatrudnienie w ostatnim roku wzrosło – o 0,5 proc.” – podało Centrum Informacyjne Rządu na Twitterze. Przedstawiono także mapę Europy z procentowym zestawieniem danych dot. zmian w zatrudnieniu w państwach UE, porównując dane w III kw. 2020 roku z danymi w III kw. 2019 roku.
- Wzrost zatrudnienia w trzecim kwartale w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku oznacza, że poziom zatrudnienia w trzecim kwartale był większy niż przed pandemią - biorąc pod uwagę sezonowość zatrudnienia. Innymi słowy jako jedyny kraj UE odrobiliśmy całość strat na rynku pracy, które odnotowaliśmy w drugim kwartale, kiedy światowa i polska gospodarka zamarła pod wpływem wybuchu pandemii i związanego z nią kryzysu - przekonywał w rozmowie z Superbiz.pl, główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
Wzrost zatrudnienia odnotowały jeszcze jedynie takie kraje jak Malta – 2,4 proc. oraz Luksemburg – 1,9 proc. Największy spadek zatrudnienia odnotowała Hiszpania – minus 5 proc. oraz Estonia – minus 4,7 proc.
Państwo daje 1500 zł na komputery dla dzieci. Jak dostać pieniądze?
Spadek zatrudnienia odczuły także inne duże kraje. W Niemczech średni poziom zatrudnienia wyniósł minus 1,4 proc., we Włoszech minus 2,4 proc., we Francji i w Portugalii minus 2,6 proc.