Sztuczna inteligencja

i

Autor: fot. Canva/monsitj

Sztuczna inteligencja

Ze względu na AI Polska musi zmienić politykę publiczną? Edukacja w szkole nie wystarczy

2024-05-21 8:03

Jak pisze wtorkowy "Puls Biznesu" sztuczna inteligencja może pozwolić Polsce zniwelować braki na rynku pracy spowodowane recesją demograficzną, oraz utrzymać szybkie tempo doganiania doganiania gospodarczo Zachodu. Wiele jednak będzie zależało od tego, jak państwo wykorzysta te szansę.

Polacy muszą poprawić kompetencje cyfrowe

Konieczność zmian w polityce publicznej to jeden z wniosków raportu "Od kompetencji przemysłowych do technologicznych. Jak Europa Środkowa może wygrać swoją przyszłość w erze AI", przygotowanego przez "Puls Biznesu" i Instytut Badań Strukturalnych.

Nowe technologie cyfrowe mogą otworzyć nowy rozdział w historii gospodarczej świata i będą miały ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Polski i regionu - ocenia "PB". Według gazety „do tej nowej rewolucji nie jesteśmy już tak dobrze przygotowani jak do poprzedniej". Mamy dobry fundament w postaci wysokich kompetencji ogólnych, ale mamy za słabe kompetencje cyfrowe i brakuje nam instytucji sprzyjających ich rozwojowi.

Szkoła nie zapewni wystarczających kompetencji cyfrowych

Jak pisze dziennik, tradycyjny system edukacji tego nie zapewni, bo będzie z niego wychodziło coraz mniej ludzi, a jednocześnie kompetencje cyfrowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych – wymagają ciągłej aktualizacji. Musimy zmienić myślenie o tym, jak kształcą się pracownicy w całym cyklu życia.

- O ile pierwsza rewolucja przemysłowa dała ludziom energię i maszyny wykonujące prace fizyczne, rewolucja komputerowa dała maszyny wykonujące prace logiczne, o tyle obecna ma dać maszyny wykonujące prace kreatywne/nierutynowe", a akurat w tej dziedzinie będzie brakowało pracowników: jak szacuje "PB", do 2040 r. w Polsce może brakować ok. 440 tys. specjalistów. "W efekcie generatywne AI może być technologią pozwalającą ograniczyć problem niedoboru pracowników i talentów w Polsce, podnieść produktywność i dochody - zauważa dziennik.

Niestety, "Polacy charakteryzują się trzecim najniższym poziomem średnich umiejętności cyfrowych wśród państw Unii Europejskiej". Dlatego, zdaniem gazety, "Polska powinna przekierować polityki rynku pracy związane z edukacją i szkoleniami z tych nastawionych na zwalczanie bezrobocia na takie, które wspierają tzw. upskilling i reskilling" (podnoszenia już posiadanych umiejętności przez pracownika oraz proces nabywania umiejętności lub kwalifikacji w odmiennej dziedzinie - PAP) - informuje "PB". 

EKG 2024 Bartosz Chojnocki
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa
Pytanie 1 z 15
Która z bajkowych postaci w drodze do babci została połknięta przez wilka?
QUIZ PRL. Bajki, książki i wiersze z dzieciństwa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze