Przedsiębiorca wystawiający fakturę

i

Autor: Shutterstock Przedsiębiorca wystawiający fakturę

Polska ma już ponad 25 tys. milionerów. W tym regionie przybyło ich najwięcej

2018-07-30 11:34

Dobra koniunktura w światowej i polskiej gospodarce sprawia, że w naszym kraju przybywa osób, których roczne zarobki przekraczają jeden milion złotych. Według danych izby administracji skarbowej już ponad 25 tys. osób wpisało na swoje deklaracje PIT dochody, które stawiają ich w gronie milionerów.

Wydaje się, że w naszym kraju żyje się coraz lepiej, a zarobki Polaków są coraz wyższe. Patrząc na dane osób, których dochody przekraczają jeden milion zlotych może się tak wydawać. Grono polskich milionerów szybko się powiększa. W ciągu ostatnich pięciu lat przybyło ich 10 tys. Tylko w ubiegłym roku do tej grupy dołączyło 3,7 tys. osób.

Są regiony gdzie gdzie zamożność Polaków wzrasta szybciej. Warto wspomnieć, że nie są to te rejony, który standardowo uznawane są za te najzamożniejsze. O ponad 33 proc. zwiększyła się liczba milionerów w województwie świętokrzyskim, a o 31 proc. w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli chodzi o ilość osób zarobkami powyżej jednego miliona złotych przoduje, jak się można było tego spodziewać, województwo mazowieckie. Jest ich tutaj ponad 6,7 tys. Najmniej milionerów żyje w województwie opolskim (395).

Co istotne, zdecydowana większość polskich milionerów to osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się według 19 proc. stawki liniowej. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” w województwie opolskim aż 95 proc. najzamożniejszych mieszkańców prowadzi działalność. Stosunkowo dużo majętnych osób pracujących na etatach jest na Mazowszu. W 2017 roku stanowili oni ok. 14 proc.

Dobra koniunktura sprzyja wzrostowi zarobków, rosną płace przede wszystkim kadry menadżerskiej i kierowniczej. Często pracują oni w oparciu o swoją działalność gospodarczą, co pozwala im płacić 16 proc. składki, zamiast 32 proc. Płacą oni także stosunkowo składki ubezpieczeniowe na ZUS. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” ryczałtowy ZUS od działalności gospodarczej to w dużym przybliżeniu około 1200 złotych miesięcznie. Daje to około 1,5-2 proc. średniego dochodu. Na etacie sama składka emerytalna wynosi 9,76 proc.

Jeżeli, zgodnie z obietnicami premiera, rząd wprowadzi 9 proc. CIT dla najmniejszych spółek, 19 proc. PIT przestanie być dla nich tak korzystny. Należy także pamiętać, że od 2019 roku najbogatsi będą płacić dodatkowy podatek – daninę solidarnościową. Ma ona wynosić 4 proc. nadwyżki dochodu powyżej jednego miliona złotych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze