Smog nie tylko poważnie odbija się na zdrowiu Polaków, ale niesie z sobą też olbrzymie straty dla gospodarki, generując większą ilość zwolnień lekarskich, branych przez pracowników ze względu na złe samopoczucie. To także dodatkowe koszty opieki zdrowotnej czy wyższe wydatki związane z pobytem w szpitalu.
Sprawdź również: SMOG. To musisz wiedzieć o paleniu w piecu i kominku
W związku ze złym stanem zdrowia, Polacy mieli wziąć w sumie ok. 19 mln dni wolnych. Koszty opieki medycznej z tytułu zwiększonego stężenia smogu to 88 mln euro (ok. 379 mln zł), a ponoszone przez samych pracowników – wynoszą 1,5 mld euro rocznie. Straty dla rolnictwa wynoszą ok. 272 mln euro (to jest 1171 mln zł) w ciągu roku. W sumie daje to stratę w wysokości 6 proc. PKB.
Przykładowo, koszty Wielkiej Brytanii, wynikające z zanieczyszczeń powietrza to ok. 28 mld euro, jednak różnica polega na tym, że stanowi to tylko 1 proc. jej PKB. To klasyfikuje Polskę na pozycji lidera pod względem obciążenia budżetu państwa kosztami smogu.
Dla porównania we Francji straty spowodowane smogiem sięgają sumy 37 mld euro, tj. 1,5 proc. PKB, we Włoszech 47 mld euro, a to się równa 2,7 proc. PKB, a w Niemczech 58 mld euro, co stanowi i tak jedynie 1,7 proc. PKB.
Zobacz także: Odszkodowanie za smog. Państwo może zapłacić Polakom za trujące powietrze
Łącznie w całej Unii Europejskiej smog generuje roczne koszty w wysokości 1,5 biliona euro (tj. 2,5 proc. PKB UE).
Według badań, w 70 proc. za zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest palenie węglem w starych piecach.
Źródło: /wyborcza.pl