Unia Europejska ODMAWIA polskim miastom pieniędzy! Wszystko przez LGBT

i

Autor: A.Good/IBL Unia Europejska ODMAWIA polskim miastom pieniędzy! Wszystko przez LGBT

Polska tuż za podium pod względem wzrostu PKB na mieszkańca. Kto nas wyprzedził?

2018-06-12 12:41

Jak wynika z danych przedstawionych przez Komisję Europejską, Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem wzrostu PKB na jednego mieszkańca. Dane dotyczą dwóch trzyletnich okresów – od 2007 do 2009 roku oraz od 2014 do 2016 roku. Zabrane wyniki posłużą do skonstruowania budżetów unijnych, zarówno tego obecnie negocjowanego, a także przyszłych.

Komisja Europejska wraz z przedstawieniem budżetu unijnego na lata 2021-2027 przedstawiła szereg analiz dotyczących wskaźników branych pod uwagę przy układaniu planów lokacji środków pieniężnych Unii Europejskiej. Jednym z nich było porównanie PKB na jednego mieszkańca w krajach UE.

Największy wzrost gospodarczy zanotowała Irlandia, której PKB na jednego mieszańca kraju wzrosło o 31 proc., druga w zestawieniu jest Litwa z 15 proc. wskaźnikiem. Miejsce na podium uzupełnia Malta (13 proc.) Tuż za nią znalazła się Polska. Wzrost PBK na jednego mieszkańca wyniósł w naszym kraju 12 proc. W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Rumunia (10 proc.), Łotwa, Estonia i Słowacja (8 proc.) Niemcy (7 proc.) oraz Węgry (6 proc.).

Aż jedenaście państw Unii Europejskiej zanotowało spadki PKB. Największa recesja dotyczy pogrążonej nadal w kryzysie Grecji. Produkt Krajowy Brutto w ojczyźnie igrzysk olimpijskich spadł aż o 26 proc. Tuż za Grecją, najwyższy spadek dotyczy Cypru – 24 proc. Ponadto PKB na liście państw z PKB na poziomie ujemnym znalazły się Hiszpania (-12 proc.), Włochy (-11 proc.), Finlandia (-10 proc.), Holandia (-9 proc.), Portugalia (- 5 proc.), Słowenia (-4 proc.), Chorwacja (-3 proc.), Szwecja (-3 proc.) i Francja (-2 proc.).

Również w zestawieniu poszczególnych regionów Unii Europejskiej jesteśmy wysoko. Z 19 proc. wzrostem PKB na piątym miejscu znalazło się Mazowsze ex aequo z Kolonią i Hamburgiem. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwa polskie województwa: dolnośląskie i wielkopolskie, w których wzrost gospodarczy wyniósł po 15 proc. Na 235 przeanalizowanych regionów aż 99 z nich zanotowało spadki PKB na jednego mieszkańca.

Obecnie dystrybucja funduszy unijnych opiera się w 86 proc. w wskaźniku PKB, pozostałe 14 proc. stanowią dodatkowe czynniki takiej jak rynek pracy czy demografia. Komisja Europejska chce zmiejszyć wpływ PKB w przyznawaniu środków pieniężnych do 81 proc.

 

 

 

 

Źródło: bankier.pl/money.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze