pieniądze euro

i

Autor: Shutterstock pieniądze euro

Polska wprowadza euro? Ta informacja zmartwi wielu

2021-01-05 8:37

Kiedy Polska przyjmie walutę euro? Wszystko wskazuje na to, że nie nastąpi to w najbliższej przyszłości. Przez pandemię koronawirusa Polska przestała spełniać ekonomiczne kryteria wejścia do strefy euro. Zobacz, co przewidują w tej sprawie ekonomiści.

Polacy od lat pozytywnie postrzegają członkostwo w Unii Europejskiej, jednak jeśli chodzi o wejście do strefy euro, to nie wykazują aż takiego entuzjazmu. Społeczeństwo boi się wzrostu cen, spadku zarobków. Okazuje się, że szansa na zmianę waluty w naszym kraju znowu się oddaliła. Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polska już nie spełnia wymogów do starania się o przyjęcie waluty euro.

ZOBACZ: Bitcoin bije rekordy! Kosztuje już niemal 128 tysięcy zł

Jeszcze w czerwcu Polska była blisko spełnienia wymogów wejścia do strefy euro, jak wynikało ze sprawozdania opublikowanego przez Komisję Europejską. Tymczasem dzisiejsza "Rzeczpospolita" informuje, że deficyt finansów publicznych poszybował w 2020 r. do 8,9 proc. PKB. Tak duża dziura znacząco odbiega od unijnego limitu wynoszącego 3 proc. PKB. Deficyt rosnąć będzie też w tym roku.

Nasz kraj ma również potężny dług, który również w tym roku będzie się pogłębiał. Oznacza to, że nie spełniamy warunków fiskalnych. Przypominsmy, że kryteria konwergencji obejmują: stabilność cen, zdrowe finanse publiczne, stabilność kursu wymiany oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. W Polsce problemem są też ceny i ich stabilność. Mowa o inflacji, która stale rosła, kiedy w innych europejskich krajach występowała deflacja. Według ekonomistów, z którymi rozmawiał dziennik, Polska do strefy euro nie będzie mogła przystąpić przez wiele lat.

Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro, a także w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE.

Kupiłeś tę przyprawę? NIE JEDZ JEJ! Jest szkodliwa!

Dramat milionów Polaków. Co z oszczędnościami w bankach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze