Żywe szkodniki w transporcie z Ukrainy
Wątpliwości Inspektorów w transporcie marmolady wzbudziły "licznych nieprawidłowości w oznakowaniu". Z kolei w Lublinie Inspektorzy zatrzymali 21 ton białej gorczycy z Ukrainy. "Transport został zatrzymany ze względu na obecność żywych szkodników".
– Najczęściej stwierdzane przez inspektorów IJHARS nieprawidłowości to niezgodności w zakresie znakowania np. bezprawne użycie deklaracji "bez GMO", całkowity brak oznakowania w języku polskim, błędy w zakresie wartości odżywczej – zwrócił uwagę w rozmowie z WP Finanse dr Białas.
Z podsumowania pierwszego półrocza 2024 r. wynika, że to właśnie produkty z tego państwa były najczęściej zatrzymywane na granicy (125 zakazów). Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęła Wielka Brytania (14), a trzecie Serbia.
Sprowadzanie żywności z Ukrainy wzbudza wiele kontrowersji, a nawet doprowadziło do blokady granicy. Polscy producenci żywności sprzeciwiali się sprowadzaniu tańszych produktów z Ukrainy, które przede wszystkim nie spełniają wyśrubowanych norm unijnych. Rolnicy twierdzą, że przez import towarów z Ukrainy, dużo gorszej jakości, oni nie mogą sprzedać swoich wyrobów na lokalnym rynku, który jest zalewany dostawami z Ukrainy.
Działające od dwóch lat tzw. korytarze solidarności umożliwiły Ukrainie eksport ponad 136 mln ton towarów, takich jak zboże, rudy i stal, oraz import ponad 52 mln ton towarów, w tym paliw, pojazdów, nawozów, a także pomocy wojskowej i humanitarnej.
W tym roku UE zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą, zawieszając cła importowe i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.
Polecany artykuł: