-
Polska drugi raz z rzędu z najniższym bezrobociem w UE - według Eurostatu
-
W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc. Na drugim miejscu ponownie planują się Czesi (3,2 proc.)
-
Najwyższe bezrobocie w lutym było w Hiszpanii - wyniosło 16,1 proc. Eurostat nie dysponuje aktualnymi danymi dotyczącymi Grecji.
-
"Tam, gdzie bezrobocie jest najwyższe, szczególnie w krajach południa Europy, udział turystyki w zatrudnieniu i PKB jest wysoki" - wyjaśnia wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak
-
Niepokojący jest natomiast u nas wzrost bezrobocia wśród młodych, a także wzrost liczby biernych zawodowo w tej grupie.
Polska znów z najniższym bezrobociem w UE
Najwyższe bezrobocie w lutym było w Hiszpanii - wyniosło 16,1 proc. Eurostat nie dysponuje aktualnymi danymi dotyczącymi Grecji. W styczniu 2021 r. bezrobocie w Polsce było też na poziomie 3,1 proc., a w grudniu 2020 r. wynosiło 3,2 proc. W lutym br. stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 8,3 proc., a w UE - 7,5 proc. Eurostat szacuje, że 15,953 mln mężczyzn i kobiet w UE, w tym 13,571 mln w strefie euro, było bezrobotnych w lutym r. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych wzrosła o 34 tys. w UE i o 48 tys. w strefie euro.
Będzie waloryzacja 500 plus? Szokujące słowa byłego ministra. Nawet 800 zł na dziecko?
- Polska ma nie tylko najniższy poziom bezrobocia w UE, ale też najmniejszy spośród unijnych krajów wzrost bezrobocia rok do roku wynoszący 0,1 pkt proc. Dla porównania w Czechach, czyli kraju, który jeszcze niedawno był numerem jeden w tym zestawieniu, stopa bezrobocia rdr wzrosła o 1,4 pkt proc, znacznie powyżej średniego wzrostu w UE na poziomie 1 pkt proc. - podkreślił Kubisiak.
Zawdzięczamy to - wskazał - m.in. strukturze polskiej gospodarki. "Tam, gdzie bezrobocie jest najwyższe, szczególnie w krajach południa Europy, udział turystyki w zatrudnieniu i PKB jest wysoki. Ponadto takie kraje, jak Hiszpania, Grecja i Włochy, nie uporały się ze skutkami poprzedniego kryzysu" - tłumaczył Kubisiak.
Podkreślił, że w Polsce turystyka i gastronomia zatrudniają stosunkowo mało osób, a największym pracodawcą jest pozostający w bardzo dobrej kondycji przemysł. Ekspert zauważył też, że Polska weszła w kryzys z historycznie niskim bezrobociem i dużą liczbą nieobsadzonych wakatów.
Dodał, że niepokojący jest natomiast u nas wzrost bezrobocia wśród młodych, a także wzrost liczby biernych zawodowo w tej grupie. Eurostat uwzględnia jako bezrobotnych osoby w wieku produkcyjnym, które utraciły pracę i chcą znaleźć nową. Oddzielną kategorią są osoby bierne zawodowo, które pracy nie szukają.