Szczepionka na koronawirusa produkowana pod Łodzią

i

Autor: pixabay.com

Polski Fundusz Rozwoju inwestuje w produkcję szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce! Kiedy szczepionki będą gotowe?

2021-03-03 14:17

Grupa PFR sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję w Polsce szczepionki przeciw Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował prezes PFR Paweł Borys podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Umowa ws. inwestycji to kwota do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Sprawdź, kiedy szczepionki przeciw COVID-19 mogą być produkowane w Polsce.

Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw Covid-19 - poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Polska firma Mabion zawarła porozumienie o współpracy z Novavax, amerykańską spółką, która pracuje nad własną szczepionką na COVID-19. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Mabion będzie mógł włączyć się w produkcję preparatu amerykańskiej firmy. Polska spółka ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków. Umowa między PFR a firmą Mabion obowiązuje do 2023 roku. Intencją stron jest inwestycja PFR w formie oprocentowanej trzyletniej pożyczki (lub emisji obligacji) udzielonej spółce do 30 mln zł ("Inwestycja Dłużna") oraz objęcia akcji spółki do 10 mln zł w ramach planowanej emisji akcji.

- Projekt finasowania Mabionu jest teraz priorytetowy, jest szansą, by rozpocząć produkcję szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce - powiedział na spotkaniu prezes PFR Paweł Borys. Zapytany, czy PFR będzie zainteresowany kolejnymi inwestycjami, jeśli pojawią się inne ciekawe projekty biotechnologiczne, nie zaprzeczył.

ZOBACZ: Awaria Facebook Messenger. Problemy z wysyłaniem wiadomości wciąż trwają

Na podstawie umowy ramowej między Novavax i Mabion w pierwszej połowie tego roku spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki przeciwko COVID19. Kiedy można spodziewać się dostępności szczepionki w Polsce ? Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.- Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie szczepionki do obrotu, Mabion będzie w stanie dostarczyć szczepionki w ciągu kilku dni i rozpocząć produkcję w skali komercyjnej - poinformował podczas konferencji prasowej Maciej Wieczorek, współzałożyciel firmy Mabion.  

SPRAWDŹ: NIK hojna dla pracowników. Olbrzymie pieniądze na nagrody i pensje dla zatrudnionych u Banasia

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?
Czy zaszczepisz się szczepionką, które będzie produkowana w Polsce?

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk Czy zaszczepisz się szczepionką, które będzie produkowana w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze